TURİZMCİNİN EN BÜYÜK SIKINTISI; İMAR VE KIYI KANUNU!


 Tekirova Amara Dolce Vita Otel'de Kemer'n turizm sorunları tartışıldı.İZLEYİN!...

Antalya Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr Abdurrahman Arıcı ‘nın katıldığı toplantıda,  Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, GATAB ve Tekirova Belediye Başkanı Yusuf Üras, TUROFED Başkanı Osman Ayık, KETOB ( Kemer Turistik Otelciler Birliği ) Başkanı Tayyar Gül ile çok sayıda otel sahibi ve genel müdürleri de yer aldı.KETOB Başkanı Tayyar Gül, “ Kemer’in  iki büyük sorunu; Kıyı Kenar kanunu ve İmar!...”

Toplantıda bir konuşma yapan KETOB Başkanı Tayyar Gül, turizmcinin önünde yer alan en büyük iki sorundan birinin imar ve kıyı kenar kanunu olduğunu söyledi. Gül ayrıca, turizm çeşitlendirmesinin Kemer’e büyük katkı sağlayacağını da söyledi. Tayyar Gül yaptığı konuşmasında şu görüşlere yer verdi: “ Öncelikle teşekkür ediyorum. Yeni Bakanımızın da geçmişte kazanılan bu başarılı çalışmamaların devamını getireceklerine inanıyorum. Kemer’in sorunları için sizler ile birçok kez görüştük. Kemer’in birçok sorunu var ama bunları önem sırasına koyduğumuzda birinci sorunumuz kıyı-kenar sorunudur.  İkincisi de binalarımızda bulunan imar yoğunluğu sorunu. Tabi bu sorunu sadece Kemer ile değerlendirmemek gerekiyor. Diğer yerlerde de Türkiye’nin birçok bölgesinde bu sorun yaşanmakta. Bu sorun ile ilgili bakan Bey’inde katıldığı bir toplantıda İmar yoğunluğunun bir detayı olarak bina yüksekliklerindeki 13.50 -10.50 konusunu aslında çözmüştük. Fakat şanssız bir dönem dek gelindi. Bu konuyla ilgili önümüzdeki günlerde güzel bir gelişme olmasını bekliyorum. Bu arada turizm çeşitlendirilmesinden bahsetmem gerekiyor. Antalya’da özellikle Kemer bölgesinde şu anda deniz-kum-güneş turizmine sıkışmış durumda. Turizmi çeşitlendirmek adına daha öncede çeşitli yerlerde beyan ettiğimiz gibi çok amaçlı uluslararası turnuvaların düzenlenebileceği spor salonuna ihtiyacımız bulunmakta. Acentelerden gelen talepler bu yönde. İkincisi bir kongre merkezi. KETOB olarak Kuşadası’nda mart ayında açılışı yapılacak olan Kongre merkezi gibi yapıya destek için her zaman hazırız” dedi.TUROFED Başkanı Osman Ayık, “ Yeni Bakanımızın siyasi gücünü ve partideki ağırlığını biliyoruz”

TUROFED Başkanı Osman Ayık da toplantıda yaptığı konuşmasında, yeni Bakan Ömer Çelik’in siyasi gücünün önemine dikkat çekerek, sorunların çözülmesinde bunun çok önemli olduğunu söyledi. Ayık, “ Yeni Bakanımız Ömer Çelik’in siyasi gücü malum. Partideki yerini biliyoruz. Ağırlığını biliyoruz. Kendilerine sorunlarımızı net bir şekilde anlattığımız ürece 3621 no’lu kıyı kanunu uygulama yönetmeliği değişebilir. Bu kanun burada yapılacak yapıların ebatlarını, büyüklüklerini ve metrekarelerini belirler. Burada yapılacak küçük oynamalarla o tesisin şu anda karşı kaşıya olduğu sorunların çoğunu bertaraf edecek. Üçüncü  planda şu. Kıyıların kullanımı ile alakalı kıyı kenar kanunu değiştirilebilir. Bana göre bu mümkün çünkü komisyon üyeleri ile kıyı kenar çizgileri görülen lüzum üzerine tespit edilebilir. Ve bu valilerin ve valiliklerin yetkisindedir. Eğer uygun görüldüğü takdirde bir komisyon oluşturulur kıyı kenar çizgilerini yeniden çizdirilebilir” dedi.Bakan Yardımcısı Arıcı, “Bazı konularımız var ki; artık ötelenmesi mümkün değil”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Abdurrahman Arıcı ise yaptığı konuşmasında şu görüşlere yer verdi:  “ Kısa bir süre önce Kültür ve Turizm Bakanlığımızda bir değişim oldu. Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız Ertuğrul Günay, Bakanlığı Adana Milletvekilimiz Genel Başkan Yardımcımız Ömer Çelik’e devrettiler. Bu süreç devam ediyor.  Bizim görevimiz ise Hükümetle birlikte devam ettiği ve Başbakanımız tarafından atandığımız için devam ediyor. Geçen hafta EMITT fuarındaydık. EMITT Fuarında arkadaşlar ile birlikte de görüştük. Öncelikle Antalya, Kemer, Alanya,Manavgat,Belek gibi yerlerin stantlar da arkadaşlarımla birlikte görüş alışverişinde bulunduk. Görevde bulunduğum son süreç içerisinde KETOB Başkanımız Sayın Tayyar Gül ile en az üç kere kendileri beni ziyaret ettiler bende en az iki kere Kemer’e geldim. Arkadaşlarla görüş alışverişinde bulunduk. Ben genellikle alt yapıdan sorumlu olduğum için bu konudaki istekleri, sorunları sayın Bakanımıza ilettik. En son Sayın Bakanımız Ertuğrul Bey’de Antalya da yaptığı toplantıda kendileri ile görüştüler. Çünkü bir süreç devam ediyor. Bu devam eden süreç içerisinde gerek bakanlık olarak gerekse de Yatırım işletmeler Genel Müdürlüğü olarak neler yapabiliriz, neler yapamayız karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Bir çıkış yolu nasıl bulunur diye bir mutabakata varıldı ama, sonrasında bakanlıktaki değişim işi biraz yavaşlattı. Biliyorsunuz Bakanlıklardaki değişimlerde her zaman bir hafta on gün gibi bir süre ziyaretlerden dolayı verimsiz geçer. Bu konularda da yaklaşık 10 gün içerisinde görüşmeye başlarız. Bazı konularımız var ki; artık ötelenmesi mümkün değil. Bunların bir an önce halledilmesi gereken meseleler olduğunun bilincindeyim. Bunun yanında tabi alt yapı sorunlarımız var. Alt yapı sorunlarını da birlikler vasıtasıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak yardımcı olmaya çalışıyoruz. Geçen senede katkıda bulunduk. Bu senede desteklerimiz devam edecek. Önümüze gelen projeler var. Bu projelere karşılıksız olarak destekleyeceğiz”dedi.