TURİZMCİLERDEN YÜZDE 18'E TEPKİ

Turizmciler, Maliye Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayınladığı karara isyan ediyor...

Sektör temsilcileri; “Global kriz nedeniyle, birçok sektör desteklenip, teşvik edilirken, bizlere ek maliyetler getirilerek, köstek olunmasını anlayamıyoruz. Sektör temsilcileri olarak, alınan bu yanlış kararda, geri adım atılmasını bekliyoruz” diyor...

Bugün, telefonlarım susmadı


Yiyecek ve içecekteki KDV oranlarının sektöre danışılmadan, ani bir karar ile % 8’den, % 18’e çıkarılmasının, tam da krizle boğuşan turizmcileri çileden çıkardığını kaydeden Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, “Sabahtan beri, telefonlarım susmuyor. Meslektaşlarım, ‘Kriz nedeniyle, diğer sektörler gibi teşvik beklerken, bize niye ceza veriliyor. Bu cezanın nedeni; istihdam sağlayıp, ülkemize döviz getirmemiz mi?’ diye soruyorlar” dedi.

Yanlış bir karar, kararın iptal edilmesi gerekiyor

Alınan kararın, yanlış bir karar olduğunu ve iptal edilmesi gerektiğini belirten Timur Bayındır, “Bu sabah, Resmi Gazete’de, üç yıldız ve üzeri oteller; tatil köyleri; birinci sınıf lokanta ruhsatı ya da işletme belgesine sahip olan yerler ve benzeri tesisler de, yiyecek ve içeceklerde, KDV’nin % 18’e çıkarıldığını öğrendik. Mevsim ortasında alınan bu karar, sektöre büyük bir darbe vuracaktır. Çünkü; sezon ortasında, hiçbir şekilde yapılmış sözleşmelere, bu artışı yansıtmanın imkanı yoktur ve bu fark işletmecinin cebinden çıkacaktır. Tam da, sigara yasağının başlayacağı bugünlerde, zaten zor durumda olan lokantacılık işletmeleri, bir de üzerine % 10 KDV artışı ile acaba ne olacaklardır” şeklinde konuştu.

Fransa KDV’yi düşürdü, biz de KDV arttı

Kriz nedeniyle, birçok ülkenin turizm sektörünü teşvik ettiğine işaret eden Timur Bayındır, “İspanya, İtalya, Fransa gibi rakiplerimizde, hükümetler, sektörlerini olası daralmalar karşısında destekliyor. Mesela, Fransız hükümeti, 1 Temmuz 2009 tarihi itibariyle, lokantalardaki KDV oranlarını, % 19.60’dan, % 5.5’e indirdi. Oysa, bizim ülkemizde, uzun yıllar verdiğimiz uğraşların sonucunda, 2008 yılı başında yiyecek ve içecekte % 8’e düşürülen KDV oranı, yeniden % 18’e çıkarıldı. Bu arada, bu karar, niye sadece turistik işletmeler için alındı. Rekabet, niçin eşitsizliğe sürükleniyor. Turizm İşletme Belgesi sahibi olmak, bir suç mu?” şeklinde konuştu.