TURİZMCİLERDEN İLÇELERE TANITIM GEZİSİ

Adana’nın turizm potansiyelinin ortaya çıkartılması amacıyla Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı, TÜRSAB Adana BTK ve ADRO’nun girişimleriyle kentin kuzey ilçelerine yönelik tanıtım gezisi (info turu) yapıldı.

TURİZMCİLERDEN İLÇELERE TANITIM GEZİSİ

Kozan, Feke, Saimbeyli ve Tufanbeyli ilçelerine yönelik düzenlenen tanıtım gezisine Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İsmail Güneş, Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları ve Turizm Şube Müdürü İlhan Taş, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Adana Bölgesel Temsil Kurulu (BTK) Başkanı Meltem Özdemir, Adana Bölgesel Turist Rehberler Odası (ADRO) Başkanı Hasan Erdoğan, Adana İş Kadınları Derneği (İŞKAD) Başkanı Berman Mantı, seyahat acentalarının temsilcileri, Çukurova Üniversitesi’nden öğretim üyeleri ve rehberler katıldı.

Tanıtım gezisinin ilk durağı olan Kozan’da turizmcileri Belediye Başkanı Kazım Ozgan, Arıkan Konağı’nda ağırladı. Turizmcilere ilçenin turizm potansiyeli hakkında bilgi veren Ozgan, turizmcilerden Kozan’a yönelik turlar yapılmasını istedi.
Turizmciler ardından Kozan kalesi ile Kozan Yöresel ürünler Satış Mağazası’nı gezdiler. Tanıtım gezisine katılan turizmciler önce Feke ardından Saimbeyli’ye gittiler. Çukurova Üniversitesi Biyometri ve Genetik Ana Bilin Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynel Cebeci tarafından acenta temsilcilerine ‘’Saimbeyli Mavisi’’ olarak da adlandırılan ‘’Teressa Mavisi’’ kelebeği hakkında bilgiler aktarıldı.

Obruk Şelalesini gezen turizmciler, ilçenin tek oteline de giderek işletmecisi ile sohbet ettiler.

Saimbeyli’nin ardından Tufanbeyli’ye giderek Şar Antik Kenti’ni gezdiler. Turizmcilere burada profesyonel turist rehberleri tarafından bilgiler verildi.TÜRSAB Adana BTK Başkanı Meltem Özdemir,  yeni destinasyonların açılmasını sağlamak ve kültür turizmine katkıda bulunmak amacıyla kuzey ilçelerine yönelik tanıtım gezisi düzenlediklerini söyledi.  Kuzey ilçelerinin kültürel değerlerini yakından gördüklerini belirten Özdemir, ‘’Buralara yerli ve yabancı turist çekilmesini sağlamak amacıyla çaba harcayacağız. Bu tür gezimizi diğer ilçelerimize yönelikte sürdüreceğiz’’ dedi.

Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları ve Turizm Şube Müdürü ilhan Taş da TÜRSAB Adana BTK ile kentin tanıtımının yapılması için işbirliği içerisinde olduklarını söyledi. Adana’nın tarih kokan kuzey ilçelerine yönelik verimli bir tanıtım gezisi yaptıklarını belirten Taş, amaçlarının kentin doğal ve kültürel güzelliklerinin ülke geneline tanıtmak olduğunu bildirdi.