TURİZM TEKNOLOJİLERİNDE TÜRKİYE’YE ÇİFTE MÜJDE!

Bir Ödül Türkiye’nin, Bir Konferans İzmir’in!

TURİZM TEKNOLOJİLERİNDE TÜRKİYE’YE ÇİFTE MÜJDE!

Uluslararası Bilgi Teknolojileri Turizm ve Seyahat Federasyonu – IFITT Türkiye Güney Afrika’dan elinde bir ödül, bir de uluslararası konferans ile döndü.

16-20 Ocak 2023 tarihleri arasında Johannesburg- Güney Afrika’da düzenlenen ENTER23 konferansına katılan IFITT Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mine Güneş Kaya, gala yemeğinde, 2022 Izmir Yaz Okulu ve Zirvesi’nin dünya çapında inovatif, sosya sorumluluk, sosyal etki ve kalkınma odaklı bulunması sebebiyle, “Dünya’nın en iyi IFITTTalk etkinliği” ödülünü IFITT Türkiye adına IFITT Dünya Başkanı Juho Pesonen’in elinden aldı.

18-21 Ağustos 2022 tarihlerinde IZQ İnovasyon Merkezi- İzmir’de hibrit olarak düzenlenen IFITT Türkiye Yaz Okulu ve Zirvesi 5 farklı ülkeden 300’den fazla katılımcısı ile ilgi çekmiş, gönüllü konuşmacıları, akademisyenleri ve askıda bilet sistemi ile gönülleri fethetmişti.

DÜNYA KONFERANSI ENTER İZMİR-TÜRKİYE’DE DÜZENLENECEK

IFITT Türkiye 30 Haziran 2022 tarihinde dünyaca ünlü turizm ve teknoloji kongresi ENTER için adaylık dosyasını hazırladı ve Başkan Mine Güneş Kaya, Başkan Yardımcısı Ozan Aksöz, Sayman Eda Hazarhun ve Genel Sekreter Sinan Baran Bayar yönetiminde uluslararası komiteye teslim etti.

Yapılan değerlendirmelerde adaylar Dubai ve Seul olarak açıklandı ve Güney Afrika-Johanesburg’ta yapılan sunumlar ile İzmir turizm teknolojileri bakımından en uygun ve gelişime açık bir destinasyon olarak ENTER24 konferansını almaya hak kazandı.

MUTLU VE GURURLUYUZ

Ödül ve konferans haberi ile Türkiye’ye bu değerleri kazandırmaktan son derece mutlu olduklarını belirten IFITT Türkiye Başkanı Mine Güneş Kaya “18-21 Ağustos 2022 tarihlerinde IZQ İnovasyon Merkezi- İzmir’de hibrit olarak IFITT Dünya Yönetimi ve Florida USF Muma College işbirliği ve Red and More Events’in kongre organizasyonu ile düzenlenen IFITT Türkiye Yaz Okulu ve Zirvesi, yılın inovatif, sosya sorumluluk, sosyal etki ve kalkınma odaklı etkinliği olması sebebiyle bu ödülü aldı. Böyle bir ödülü ve ardından böyle nitelikli bir konferansı Yönetim Kurulu arkadaşlarım Ozan Aksöz, Eda Hazarhun ve Sinan Baran Bayar ile ülkemize getirmekten dolayı son derece mutlu ve gururluyuz. Bu süreçte bir önceki dönem yönetimimizi pandemi dönemi çalışmaları nedeni ile kutluyoruz, ilk tohum onlarla atıldı ve bizler de büyüttük, yüzlerce katılımcıya ulaştık. Bir sosyal sorumluuk projesi olarak bize destek veren tüm kurum ve kuruluşları, gizli askıda bilet kahramanlarımızı saygıyla sevgiyle anıyoruz ve kendilerine çok teşekkür ediyoruz”

Konferans ile ilgili olarak Mine Güneş Kaya sözlerine şöyle devam etti:  “Ve Enter, hepimizin hayali idi. IFITT kurucularının da, IFITT Türkiye kurucularının da, bir önceki dönem başkanlarımızın da ve yönetimlerin de, elbette çok değerli üyelerimizin de çok heyeca duyduğu bir hayaldi bu. “Galip, hiç vazgeçmek bilmeyen bir hayalperesttir” diyen Nelson Mandela’nın ülkesi Güney Afrika’da inovatif, teknoloji-kültür-sürdürülebilirlik odaklı, canlıya odaklanan, tarafları birleştiren, uygarlıkları bütünleştiren sunumumuz ile de konferans bize geldi. Enter konferansları 30 yıldır düzenleniyor, bundan sonrasını yüzyılları konuşabilmek için de 2024 yılında Güzel İzmir’imizde olacaklar. Birlikte yola çıktığımız tüm dostlara, sunumlarımız için Butik Creative Ajans’a, etkinliğin organizasyonunu üstlenen Red And More- Onur Türkay ve ekibine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Asıl macera şimdi başlıyor, yepyeni yollar ve işbirlikleri için sabırsızlanıyoruz”

IFITT Türkiye Başkan Yardımcısı Ozan Aksöz de yaptığı konuşmasında “IFITT Türkiye’nin öğrenciler, özel sektör ve akademi iş birliğinde yaptığı etkinliklerin Uluslararası anlamda dikkat çekmesi ve ödüllendirilmesi ve ülkemizin dünyaca değerli bir konferansa ev sahipliği yapacak olması son derece önemlidir. Ifitt Türkiye olarak bu anlamda çok mutluyuz ve yakında konferans için çalışmalarımıza başlayacağız. Farkındalıkla, bilgiyle yeni gelişmeleri takip ediyoruz; turizm işletmeleri gelişen teknolojileri ürün ve hizmetlerine entegre ederek çalışmaya bu tarz konferans ve Etkinlikleri takip ederek daha sorumlu ve sürdürülebilirlik yönden konuları mutlaka ele alacaktır, akademi ve öğrenciler ile de kesişen kümeler bilgi ve deneyim ile birleşince başarılı sonuçlar doğuyor. Dünya Başkanımızın da kış okulu kapsamında gelmesi bizler için çok değerli, bölgeler arası Bilgi aktarımı akademiyi de her geçen gün daha da güçlendiriyor”

IFITT TÜRKIYE KIŞ OKULU VE ZIRVESI BU KEZ 3-5 ŞUBAT 2023 TARİHLERİ ARASINDA ALANYA’DA, DÜNYA BAŞKANI PESONEN ALANYA VE ARDINDAN İZMİR’E GELİYOR

İzmir’de ses getiren yaz okulu ve zirvesinden sonra yeni bir çalışmaya Alanya’da başladığına dikkat çeken Mine Güneş Kaya “Dünya Başkanı Pesonen Alanya’da düzenleyeceğimiz kış okuluna ve ardından konferans detayları için İzmir’e geliyor. Özel sektör, akademi ve öğrencilerin katılımı ile, sadece turizm sektörü değil, dijitalleşmeye ilgi duyanlar, şehir plancıları, enerji yöneticileri, yazılımcılar, mühendislik bilimleri, dijital göçebeler, insan kaynakları firmaları, sürdürülebilirlik, kreatif ekonomilerle ilgilenenler, araştırmacılar, sorumluluk bilinciyle konuya ilgi duyan paydaşlar için önemli olacak bu etkinlik; turizm ve teknoloji merkezinde perde perde açılacak yeni meslekler, yeni araştırma ve geliştirme konuları ve uygulamalı örnekleri ile gerçekleşeceği sorumlu ve sürdürülebilir bir kış okulu niteliğinde olacak. İklim krizi bugün tam yanı başımızda ve iklim adaleti, sorumlu ve sürdürülebilir turizmi, turizme yaraşan akıllı teknolojiler ile buluşturup Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100.yılına hediye etmek biz turizmcilerin, akademisyenlerin, sektör temsilcilerinin görevi. Bugün düzenli kaynak kullanımı, amaç ekonomisi, etki yatırımları, karbon ticareti sırası çoktan gündeme gelen ve artık turizmde konuşmamız gereken konular. IFITT Kış Okulu aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi, öğrencilerimize askıda bilet hediye ederek eğitim almalarını sağlamak isteyenler ile yolumuz yine birlikte. Kendilerine minnettarız. Konuşmacılarımız, hepsi gönüllülük esası ile ve bizleri kırmadan severek isteyerek sosyal sorumluluk ile bize destek veriyorlar. Kendilerine teşekkür ediyoruz.” diyerek konuştu.

Uluslararası Bilgi Teknolojileri Turizm veSeyahatFederasyonu (IFITT) Nedir?

Seyahat ve turizm alanında bilgi teknolojilerinin kullanılması için deneyim, bilgi ve heyecanın paylaşılması, sektörle iş birliğinin geliştirilmesi, toplumsal sorumluluk hissedilmesi ve bilimsel mükemmelliğin hedeflenmesi misyonu ile kurulan Uluslararası Bilgi Teknolojileri Turizm ve Seyahat Federasyonu IFITT Avusturya’nın Innsbruck kentinde 1997 yılında kar amacı gütmeyen bir organizasyon olarak kurulmuştur. Bugün sektör ve akademinin tüm ilgili alan ve seviyelerinden pek çok aktif uzman ve öğrenci üyeye sahip olan IFITT her sene düzenli olarak çeşitli konferans, etkinlik ve çalışmalar düzenlemektedir.

IFITT TÜRKİYE

IFITT Türkiye ise akademisyen ve özel sektör temsilcileri tarafından 2017 yılındaki ön çalışmaların ardından 2019 yılında kurulmuş olup, yıl içinde öğrenciler, özel sektör ve akademisyenler ile IFITT talk serilerine devam etmektedir. 

IFITT TÜRKİYE YÖNETİMİ 

IFITT Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mine Güneş Kaya (AÜ DTCF İtalyan Dili ve Edebiyatı, İzmir Ekonomi Üniversitesi Executive MBA ve ardından Harvard Business School’da Küresel İş Yapıları, Sürdürülebilir İş Stratejileri, Alternatif Yatırımlar, Sağlıklı Yaşam-İyi Yaşam-Sağlık ve Dijital Sağlık alanlarında eğitim aldı. Turizm sektör temsilcisi, profesyonel turist rehberi, danışman, turizm alanında farklı dernek ve birliklerin yönetim kurullarında da yönetim kurulu üyesi) 

IFITT Türkiye Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ozan Aksöz (Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı)

IFITT Türkiye Saymanı Dr. Eda Hazarhun 

IFITT Türkiye Genel Sekreteri Sinan Baran Bayar