TURİZM MECLİSİ KURULDU

Turizm Meclisi’nin görevi...

 Konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada, her 3 ayda bir farklı bir sektör kuruluşunun başkanlığında toplanması kararlaştırılan Turizm Meclisi’nin; küresel turizmdeki farklı eğilimlere paralel olarak dünya talebine cevap verebilmek adına ortak stratejiler belirlenmesi; Türkiye’de turizmin sürdürülebilir, rekabet gücü yüksek, sosyal ve ekonomik kalkınmaya katkıda bulunan bir sektör olarak geliştirilmesi; bu noktada kamuoyunun farkındalığının artırılması amacıyla güç birliği yapıldığı vurgulandı. Turizm Meclisi'nin önümüzdeki süreçte bünyesine yeni üyeler alabileceği de belirtildi.

Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, sektörün biraraya gelerek ortak hareket etmesinin önemine vurgu yaparak, turizmin Türkiye’nin cari açığının yüzde 20’sini karşılayan bir sektör olduğunu, doğrudan girdilerle ülke ekonomisini canlandırdığını belirtti. Kamuoyunda turizmin öneminin yeterince anlaşılamadığına işaret eden bakan Günay, oluşturulan Turizm Meclisi’nin bu anlamda önemli bir işlevi yerine getireceğine inandığını kaydetti.

“Turizm sektöründe güç birliği”

Türk turizminin önemli kuruluşları “Turizm sektöründe güç birliği” sloganıyla bir araya geldi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Türkiye Turizm Meclisi’nin İstanbul’da gerçekleştirilen ilk toplantısına başkanlık etti. Toplantıda konuşan Günay yeni birlik ile sektörün kamuoyunda daha dikkate alınacak bir konuma geleceğini ifade etti. Günay,  turizm sektörünün doğrudan ve dolaylı olarak 2 milyona yakın insana iş sağladığını belirterek, “Her yıl Mayıs ayında işsizlik düşer Türkiye'de, bunu da ekonomi birimlerimiz büyük bir sevinçle açıklarlar. Niye işsizlik düşer? Çünkü turizm sektörü devreye girer de onun için” dedi. 

New York Times gazetesinde Mimar Sinan’ın eserlerinin yer ayrıldığını hatırlatarak, bu sayede Türkiye'nin sadece deniz kıyılarıyla değil, daha fazlasıyla da tanındığını aktaran Günay, BM Dünya Turizm Örgütü'nün raporunda Türkiye'nin 6. sıraya yükselmesiyle ilgili olarak sektör temsilcilerine “Bu sizin başarınız,  teşekkür ediyorum. Türkiye'yi bir kriz döneminden başarıyla çıkardınız” şeklinde seslendi.Turizmin, Türkiye'nin dış ticaret açığının yaklaşık yüzde 20’sini karşıladığını ifade eden Günay, turizmin insanların birbirleriyle tanışmalarını sağladığına işaret ederek, “21. yüzyıl bir barış yüzyılı olacaksa, bu yüzyılı kuracak olan temel sektör, turizm sektörüdür. Türkiye çağdaş bir uygarlık yolunda ilerleyecekse,  Mustafa Kemal Atatürk'ün söylediği gibi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkacaksa bunu her şeyden önce, herkesten önce turizm sayesinde başaracaktır”  ifadelerini kullandı.

Ertuğrul Günay, turizm sektöründe dünyadaki yeni gelişmelere uygun, yeni stratejiler oluşturma ihtiyacı olduğuna dikkati çekerek, “Bu stratejinin belirlenmesinde, arkadaşlarımızın mutlaka kurumsal bir temsil yetkisi olmalıdır.  Bugün bir imza attık, başlangıç yaptık. Türkiye Turizm Meclisi'nin bugün, burada temelini atıyoruz. Bizi bir araya getirecek olan çatı Türkiye Turizm Meclisi'dir” dedi.

Günay, turizm sektörü açıklama yaptığı zaman, ekonomik ve sosyal yaşamı yönetmeye çalışan bütün çevrelerin sektöre kulak vermesini sağlamaya çalıştıklarını kaydetti.  Bugünkü birlikteliğin 3 ayda bir toplantı yapacağını ve hem geçmişle ilgili değerlendirme, hem de gelecekle ilgili önerilerle kamuoyunu bilgilendireceklerini söyleyen Günay, “Bugün Türkiye Turizm Meclisi'nin temelini attık. Yakın bir zamanda bunu gerçekleştireceğiz. Yasayla ya da hukuk çerçevesinde başka bir formülle. Yasa bu birlikteliği, kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşuna dönüştürebilir veya biz sektörü bir dernek çatısı, federatif bir yapı altında birleştirebiliriz” diye konuştu.

Türkiye Turizm Meclisi'nin başkanlığını her toplantıda bir sektör temsilcisinin yapacağını ve bu sektör temsilcisinin de toplantının sonuçlarını kamuoyuna açıklayacağını anlatan Günay, şunları söyledi: 'Hem karşımda, hem de yanımda güçlü bir turizm sektörü görmenin verdiği güçle ve cesaretle sektörün taleplerini daha büyük bir başarıyla sonuca götürebileceğimizi umut ediyorum.”

Gür, " Beyin birliği, inanç birliği, fikir birliği, güç birliğine imza atıyoruz”

Törende ilk sözü alan TYD Başkanı Turgut Gür, dış ticaret açığının 105 milyar dolar, cari açığın 78 milyar doları bulduğu Türkiye’de turizmin öneminin daha çok ortaya çıktığına dikkat çekerek, “50-60 milyar dolar hedefi ile turizmin tüm temsilcileri olarak bizde ayrılık diye bir şey yok. Beyin birliği, inanç birliği, fikir birliği, güç birliğine imza atıyoruz” dedi.


Turizm sektörünün farklı kesimlerinden 8 meslek kuruluşunun temsilcileri Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da katıldığı “Turizmde Güçbirliği” başlıklı toplantıda bir araya geldi.

Başaran Ulusoy  “Bizim partimiz, kulübümüz, işimiz turizm”

 “Bizim partimiz, kulübümüz, işimiz turizm” diyen TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy da sorunları birlik içinde ele almanın önemine vurgu yaptı. TÜROFED Başkanı Osman Ayık ise turizmin Türkiye’nin geleceğinin belirlenmesinde stratejik öneme sahip bir sektör olduğuna işaret ederek, turizmin önemli bir ürün haline geldiğini ve 25 yılda çok önemli bir birikim elde edilen turizmde sektörün birlikte hareket etmesinin kaçınılmaz olduğuna değindi. Ayık, turizmin sadece ekonomik değil, sosyal anlamda da önemli bir role sahip olduğunu ifade etti.

TUROB Başkanı Timur Bayındır son 10 yılda büyük bir sıçrama gösteren ve ekonominin en çok döviz girdisi sağlayan sektörü olan turizmde yakalanan çıkışı sürdürülebilir kılmak adına biraraya gelindiğine işaret etti. TURYİD Başkanı Kaya Demirer de yeme içme sektörünün turizmde oynadığı önemli rolün altını çizerek, turizm gelirinin daha da artırılmasında Türk mutfağının büyük bir işlevi olacağını kaydetti.