TURİSTLERİN VAZGEÇEMEDİĞİ TAT '' KİREMİTTE ALABALIK ''

TURİSTLERİN VAZGEÇEMEDİĞİ TAT  '' KİREMİTTE ALABALIK ''
Kemer’in doğal güzellikleri ünlü Ulupınar bölgesinde yer alan Ulupınar Botanik Restaurant ve Balık Üretim Çiftliğinde yetiştirilen çok sayıda alabalık, Botanik’e özel “kiremitte alabalık” tadı ile gelen yerli ve yabancı misafirlere sunuluyor.
 
Fevzi Taş yaptığı açıklamada, “ Botanik’e özgü kiremitte alabalık ürünleri gelen yerli ve yabancı misafirlerimiz tarafından en çok merak edilen ve istenen lezzetlerimiz arasında başı çekiyor."dedi.
 
Botanik Restaurant Sahibi Fevzi Taş yaptığı açıklamada, “ Botanik’e özgü kiremitte alabalık ürünleri gelen yerli ve yabancı misafirlerimiz tarafından en çok merak edilen ve istenen lezzetlerimiz arasında başı çekiyor. Misafirlerimiz hiç kuşkusuz sürpriz yemeğimiz "Botanik Restaurant'' usulü hazırlanmış Alabalık"ın hayranı durumdalar. Misafirlerimiz karakteristik bir şekilde düzenlenmiş havuzlarımızda kendi seçtikleri canlı alabalığın taptaze sunulmasını neşelerine neşe katarak izlerken, balıkları da afiyetle yemektedirler.” Dedi.
Kiremitte alabalık, domates, yeşil biber, mantar,kuru soğan ve tere yağla birlikte, botanik’e ait özel sos ilave edilerek,yine özel odun fırınında pişiriliyor.