THINK TANK 5; 2016'DA TURİZM SENARYOLARI

“2016’da Turizmde Senaryolar ve Trendler” konulu panelin konuşmacıları GIATA’nın kurucusu ve sahibi Remzi Aru ile TripAdvisor Güney & Doğu Avrupa Bölgeler Müdürü Gianluca Laterza oldu.

Katalog dönemi bitiyor

Açılış konuşmasını panel yöneticisi Bahadır Gerçek yaptı. Daha sonra ilk konuşmacı olan GIATA’nın kurucusu ve sahibi Remzi Aru turizmcilere seslendi. GIATA hakkında bilgi veren Remzi Aru, dünya çapında birçok şirkete veri tabanı sunduklarını söyledi. Aru panelde şöyle konuştu: “Tur operatörleri günümüzde otellerle uğraşmak istemiyor. Ancak uğraşmazsa otelleri kaybedeceğini de biliyor. Eski yöntemlerle de çalışamıyor. Yani piyasaya ayak uydurmak zorunda kalıyor. Kontrat müdürlerinin tekerlekli çantaları ile otel gezme dönemi bitiyor. Tur operatörleri artık katalog bile basmıyor. Müşteri bilgisayar başına geçip otel seçiyor. Katalog dönemi bitiyor. Tur operatörleri otelin tur operatörü haline gelmesini istiyor. Yani otelin tur operatörünün sistemine bütün bilgileri girmesini istiyor.

Analiz imkanı sağlıyor

GIATA olarak oluşturduğumuz veri bankası ile otellerin ve destinasyonların request oranlarını gözler önüne seriyoruz. Yıllara ve aylara göre request analizi yapma imkanı veriyoruz. Bu veriler ile otel durumunu görüp müdahalede bulunabiliyor. Anında fiyatlarını değiştirip talep yaratabiliyorlar. Ya da fiyatlarını arttırabiliyorlar.  

Antalya etkilenmedi

Antalya’nın ciddi oranda sabit müşterisi var. Tunus’taki saldırıda Tunus turizmi çok ciddi yara aldı. Rezervasyonlarda yüzde 75’e varan düşüşler yaşandı. Ancak Antalya turizmi, Ankara’daki patlamadan çok fazla etkilenmedi.

Türkiye avantajlı

Otel fiyatlarını ülke imajı ve ürün etkiliyor. Her ülkenin kendisine göre güzellikleri var.  Ancak Türkiye’nin otel ürünleri, tabiatı ve misafirperverliği başka bir ülkede yok. Türkiye bu maratonda çok avantajlı. Ancak bunu bilip hiç performans göstermeyenler var. Yazılım ayağında biraz gayret gösteren otellerin durumu daha iyi olur.

“Misafirlerinizi dinleyin”

Remzi Aru’nun ardından TripAdvisor Güney & Doğu Avrupa Bölgeler Müdürü Gianluca Laterza bir sunum gerçekleştirdi. Antalya’da bulunmaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirten Laterza konuşmasına şöyle devam etti: “Hedef kitleniz sizi sizin gördüğünüz gibi mi görüyor? Hedef kitleye gerçekten ulaşabiliyor musunuz? Bu çok önemli. Digital ortamda misafirlerinizi dinlemelisiniz. Sadece yorumları dinlemeniz bile yeterli.

Duyguları harekete geçirmek

Otelinizi veya destinasyonunuzu anlatırken güzelliğinizi pekiştirin. Olmayanı verin demiyorum olanı pekiştirin diyorum. Duyguları bu yolla harekete geçirebilirsiniz.

“Yorumları ciddiye alın”

Yorumların yönetilmesi çok önemli bir nokta. İyi yorum veya kötü yorum karşısında ne yapılmalı bilmelisiniz. Yorumlara uygun cevap vermek çok önemli. Yorumları ciddiye almak lazım. Bu işi öylesine yapmayın. Misafirlerinizin yorum yapmasını isteyin. Olumsuz yorumlar olacaktır. Bu yorumlara doğru cevaplar verip tartışma ortamı yaratmamalısınız. Esprili veya ironik cevaplar daha yararlı olabilir”