TERÖR, TURİZM VE GELECEĞİMİZ

Diğer taraftan önümüzdeki 10 yılda turizm açısından dünyanın en hızlı büyüme potansiyellerine sahip olacağı düşünülen Türkiye’nin trende dayalı, kendi iç dinamiği içerisinde yer alan büyümesini gerçekleştirmek üzerine adımlar atılmaktadır. 1,5 milyon insanı istihdam eden ve 48 değişik branşa katkı sağlayan turizm, ekonomimizin yaklaşık olarak yüzde 5’ini oluşturuyor. Bu tür terör saldırılarının elde edeceği "başarı", otellerde ve turizme bağlı diğer alanlarda çalışan birçok işçinin işlerini kaybetmeleriyle sonuçlanacaktır. Yatırımcı olanların ürkmesi ve süre gelmekte olan turizm yatırımlarındaki azalma sektörel istihdamda meydana gelen azalma ve ülkemizdeki işsizlik oranlarında yüz binlerle ifade edilen artış herhalde en büyük sorun olarak yine bizlere yansıyacaktır.
Netice olarak, terör hiç kuşkusuz en ağır darbeyi bugüne kadar turizm sektörüne vurmuştur. Ülkemiz ve sektör terör saldırılarına maruz kaldığı sürece diğer alanlarda da ciddi zararlar açığa çıkmaktadır unutmayalım ülkelerin dostlukları değil menfaatleri vardır. Düşünelim; Turizm endüstrisinin başladığı günden şu ana kadar 240 milyar USD gelir ciro bazında belirtilmektedir. Türkiye’de yapılan turizm, son yıllarda yakalanan yükseliş ivmesiyle, Ülkede yaşanan refahın olumlu yönde artmasında sevindirici ki katkılara sebep olmuştur.
Ülkemizin gelişmesini istemeyenler hiçbir fırsatı kaçırmaksızın ve sinsice planladıkları çeşitli yöntemlerle ülkemiz insanını kırmaktan çekinmemektedirler. Çünkü Bu ülkenin insanının gelişmesi, güçlenmesi onların menfaatine uymaz. Ülkemiz kültürel zenginlikleriyle bir bütündür. Terörün amaçlarına ulaşmaması için birlik ve beraberliğimizi bozmadan set olmalıyız. Bununla birlikte, Maddi kayıpları bir şekilde telafi edebiliriz, ama telafisi mümkün olmayan manevi kayıplar yeniden yaşamaya başlanmıştır. Toplumun her kademesini şehitlerimizin acısı kaplamıştır.
Turist Rehberler Birliği ve Antalya rehberler Odası olarak, üzerine düşen her görevi yerine getirme azim ve kararlığını haykırıyoruz. Sabrın sonuna, öfkenin sınırına gelinen şu anda, her şeye rağmen, halkımıza sabır ve soğukkanlı olmayı, tepkilerin aklıselime dayanmasını ve gösterilmesini tavsiye ediyoruz.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur."