TAYFUN DÖŞKAYA, ‘ŞEHİR OTELCİLİĞi’ EN PARLAK DÖNEMİNİ YAŞIYOR

Turizm sektörünün deneyimli ismi Tayfun Döşkaya, Türkiye’de turizm çeşitlendikçe turist potansiyelinin arttığına dikkat çekerek, özellikle İstanbul’un yıldızının son dönemde parladığına dikkat çekti. 2014 yılının ilk yarısında geçen yıla göre İstanbul’a gelen turist sayısının yüzde 11 arttığına değinen Döşkaya, “Bu da şehir otelciliğinde yatırım potansiyelini arttırdı” dedi.

Döşkaya, “İstanbul artık bir dünya şehri. 2016 yılında Londra, Paris’ten sonra en çok turist alan şehirler arasına girmesi bekleniyor. Bunda uluslararası organizasyonların payı oldukça yüksek. İstanbul Shopping Fest, uluslararası kongrelerin yanı sıra Ortadoğu’daki karışıklılar da İstanbul’un yıldızını parlattı. İstanbul’da son dönemde yapılan otel yatırımları arttı. Özellikle Avrupa Yakası’nda turizm potansiyeli, şehir otelciliğini yatırımcılar için cazip hale getirdi. Özellikle zincir otel markaları için Türkiye bir çekim merkezi. İstanbul’da oda fiyatlarının önümüzdeki yıl yüzde 7-8 oranında artması bekleniyor” dedi.

Şehir otel yatırımlarının sadece İstanbul’da değil, Anadolu’da da arttığını vurgulayan Döşkaya, “Samsun, Trabzon, Mersin otel yatırımlarının arttığı bölgeler arasında. Burada yapılan yeni liman yatırımları ticareti arttırmasından dolayı otel yatırımlar için cazip hale geldi” dedi. Döşkaya liman kentlerinin yanı sıra; Denizli, Kayseri, Diyarbakır ve Konya’da da hızlı otel yatırımlarının gerçekleştiğini, 2015 yılında da bu kentlere yatırımların süreceğini sözlerine ekledi.

5 yıldızlı markalar ve zincir otellerin Türkiye’ye yönelmesiyle Türkiye’ye yapılan nitelikli yatırımlarının arttığını ifade etti.