TARİHİ KENTLERİN BAŞKANLARI RUSYA'DA

Siyasetin olmadığı  alan


Gezi ile ilgili düşüncelerini aktaran Bursa Eski Belediye başkanı ve aynı zamanda TKB kurucularından olan Erdoğan Bilenser, “Türkiye’nin tarihi ve kültürel dokusunun korunması için bir şeyler yapılması gerektiği kanaati ile yola çıktık. Bir taraftan sicil toplum örgütleri bir taraftan da halk işin içine katılarak TKB’yi kurduk. Bazen oy kaygısı ile Anadolu’nun tarihi mirasının ikinci planda kalabildiğini gördük. Başlangıçta 53 kişi ile yola çıktığımız TKB, şimdi 200’e ulaştı. Artık yeni üye alamıyoruz. Siyasi kimlikleri bir kenara bırakarak tarihi ve kültürel değerlerimizi korumak için çalışıyoruz. Her geçen gün artan ilgiden de memnunuz.” şeklinde konuştu.
 

ÇEKÜL destek veriyor

Diğer yandan Çevre ve Kültür değerlerini Koruma Vakfı (ÇEKÜL) de programa destek veriyor. Geziye katılan Prof. Dr. Metin Sözen de, TKB kurucularından. Sözen biryandan ÇEKÜL başkanlığını yürütürken, aynı zamanda da TKB Danışma Kurulu Başkanlığı görevini yerine getiriyor. Sözen yaptığı açıklamada, “ÇEKÜL Türkiye’nin doğal ve kültürel mirasını korumak amacıyla 1990 yılında bir sivil toplum kuruluşu olarak kuruldu. Hedefimiz doğal ve kültürel çevrenin korunması yolunda yapılan tüm çalışmaları desteklemek.” dedi.
Tarihi ve kültürel dokunun korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması çalışmalarını yerinde görmek ve incelemek amacıyla düzenlenen program 26 Mayıs Çarşamba günü sona erdi. 4 gün süren geziye TKB Üyesi Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan’ın da katıldı.