SUUDİ TUR OPERATÖRLERİ BATI AKDENİZ'E GELİYOR

SUUDİ TUR OPERATÖRLERİ BATI AKDENİZ'E GELİYOR

Fam Trip (Tanıtım Gezisi) programlarının ilkine 24 Suudi tur operatörü katılıyor. 28 Kasım’da Antalya Kemer’de başlayıp Isparta ve Burdur’u da kapsayan 4 günlük programda Batı Akdeniz’in turizm potansiyelinin tanıtımı yapılacak. Suudi tur operatörleri ile Türk seyahat acentaları, tur operatörleri ve konaklama tesisleri yetkilileri Programın son gününde düzenlenecek çalıştayda biraraya gelecek.5-6-7 Nisan 2011’de başarıyla gerçekleştirdiği ‘Batı Akdeniz Bölgesi ve Körfez Ülkeleri Yatırım ve İşbirliği Fırsatları Toplantısı’nın ardından Körfez ülkelerinde referans ajans olan BAKA, Antalya, Burdur ile Isparta’ya yoğun ilginin oluşmasıyla bu ülkelere yönelik başlattığı turizm çalışmasını sürdürüyor.

 
Geniş Katılımlı Hazırlık Çalışmaları

BAKA koordinasyonunda, Antalya İl Kültür Müdürlüğü, Türk Hava Yolları (THY), Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB), Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD), Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB), Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD), Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Antalya Bölgesel Yürütme Kurulu, Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği (SAYD) ile birlikte, uzun süreli konaklama yapan, alışveriş alışkanlıkları yüksek ve nitelikli Arap turistleri çekmek amacıyla Körfez tur operatörlerini Batı Akdeniz’e getirileceği Fam Trip Programları planlandı. Programa hazırlık olarak geçtiğimiz aylarda iki toplantı yapılarak, detaylar gözden geçirildi.

Programların ilkinde Suudi Arabistan’dan 24 tur operatörü temsilcisi, Antalya, Burdur ve Isparta’yı kapsayan 4 gün sürecek Fam Trip için 28 Kasım’da, THY’nin özel misafirleri olarak Riyad’dan İstanbul bağlantılı Antalya’ya gelecek. Programda otel konaklamalarında AKTOB, ALTİD ile KETOB, konuklara profesyonel rehberlik ve transfer hizmetlerinde de Seyahat Acentacıları Yöneticileri Derneği ile diğer tüm katılımcılar katkı sağlıyor.

Suudi Arabistan’ın en büyük tur operatörlerinin katılacağı Fam Trip Programı katılımcıları, programın ilk gününde Olimpos Beydağları Sahil Milli Parkı ve Tahtalı Dağı gezileri yapacak. Grup, ikinci gün Düden Şelalesini gördükten sonra Burdur ve Isparta’ya geçecek. Burdur ve Isparta programında Arap turistlerin büyük ilgisini çeken İnsuyu Mağarası, Eğirdir Gölü ve Davraz Kayak Merkezi de yer alıyor.

Türk Ve Arap Turizm Heyetlerinin Buluşacağı Çalıştay 1 Aralık’ta
 
Programın üçüncü gününde Karacaören Barajı gezisinin ardından Belek’e geçecek olan Suudi tur operatörleri, öğle yemeği sonrasında tercihli olarak Alanya veya Antalya şehir merkezine geçecekler. Suudi tur operatörleri için hazırlanan Fam Trip Programı’nın son günü olan 1 Aralık’ta ise,  Suudi tur operatörleri ile Batı Akdeniz’in konaklama tesisleri, tur operatörleri ve seyahat acentalarının katılacağı bir çalıştay (work-shop) gerçekleştirilecek. Türk ve Arap turizm heyetlerinin ikili görüşmeler yapması da sağlanacak.Körfez’deki diğer ülke tur operatörlerinin benzer programlarının ise Mart, Nisan, Mayıs 2012’de yapılması planlanıyor.