SUENO HOTELS BEACH SİDE , ISO 10002 MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ - ŞİKAYET YÖNETİM SİSTEMİ BELGESİ ALMAYA HAK KAZANDI

Yıllardır misafir memnuniyetini artırmak amaçlı kullanılan yöntemler , yeni sisteme yönelik olarak yeniden ele alındı. Standardın gereği olarak misafirlerin şikayetlerini bildirdikleri kanallara 4441214 nolu telefon , web sayfasından erişim gibi teknoloji bazlı yeni unsurlar eklendi. Ayrıca sektörün özelliğine uygun olarak hizmetin misafirin bulunduğu her ortama götürülmesi mantığıyla  , misafirler şikayet bildirmek istediklerinde bunun için en kolay yolun bulundukları alanda eğitilmiş ve konuyla ilgili yetkilendirilmiş kişilere ulaşması olduğu düşünüldü ve tüm departman çalışanlarına hem misafirlere doğru diyaloğun kurulması amacıyla iletişim eğitimleri hem de ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti – Şikayet Yönetim Sistemi temel eğitimleri verildi.
 “ Eleştirileriniz bizim için hediyedir !” sloganıyla hayata geçirilen sistem hediye paketi şeklinde tasarlanmış misafiri bilgilendiren broşürler ve misafirlerin bulundukları alanda
şikayet alma hizmetini sunacak çalışanlara takılan yine hediye paketi simgesini taşıyan rozetlerle bütünleştirildi.
Mevcut otel kalite politikasına her bir memnuniyetsizliğin tek tek ele alınarak memnuniyete çevrileceği şeklinde yansıyan , işletmenin bu konudaki taahhütü gereği , tüm şikayetler ilgili bilgisayar programında kayıt altına alınmaya başlandı ve şikayetin çözümüne kadar ilgili tarafların yaptığı tüm açıklama ve faaliyetler şikayet bildiren misafirin de izlemesine açık olacak şekilde kurgulandı..
Şikayetlerin cevaplanmasında ve çözülmesinde  tüm çalışanların   sorumluluk taşıdığı ISO 10002 sistemi  belgesi , Sueno Hotels ‘ in mevcut koşulsuz misafir memnuniyeti anlayışını pekiştirmiş  ve  sektörde  örnek olma misyonu doğrultusunda  daha da gururlandırmıştır.  

Sueno Hotels Beach Side
2006 yılında Side ‘ de  açılmış olan Sueno Hotels Beach Side , Sueno Hotels grubuna bağlı  761 odalı 5 yıldızlı bir tesistir. Ağırlıklı olarak Türk , Alman ve Rus misafirlere yönelik hizmet veren işletme çocuklu ailelere , gençlere , çiftlere sunduğu zengin imkanlarla yüksek misafir memnuniyeti sağla maktadır.
Kaliteli hizmet sağlamak adına tesiste uygulanan kalite , gıda ,  çevre , iş sağlığı ve güvenliği , müşteri memnuniyeti – şikayet yönetim sistemleri TSE tarafından belgelendirilmiştir.