SKYSCANNER; KURBAN BAYRAMI'NDA SEYAHATSEVERLERİ CEZBEDEN DESTİNASYONLARI ARAŞTIRDI.

Dünyada bini aşkın havayolunun milyonlarca noktasını tarayarak, kullanıcılarına en hesaplı uçak bileti alternatiflerini karşılaştırmalı olarak sunan Skyscanner; Türkiye’deki kullanıcıların geçtiğimiz yıl ve bu seneki Kurban Bayramı tatili için en çok uçak bileti aradıkları ülke ve şehirleri karşılaştırdı.
 
Vizesiz Ülkelere Talep Gittikçe Artıyor

Ülkeler bazında kıyaslama yapıldığında, geçen seneye oranla bu sene Kurban Bayramı’nda Hırvatistan beş kat daha fazla arandı. Son dönemde yapılan diğer araştırmalar da seyahatlerini önceden planlamaya fırsat bulamayanların, son dakikada otel rezervasyonu yapıp vize masrafı olmadan internetten hızlıca biletlerini alabildikleri için, vizesiz ülkelere yöneldiklerini gösteriyor. Bu nedenle Dubrovnik, gittikçe artan bir oranda Türkleri çekmeye devam ediyor.
 
2012’de ön plana çıkan ülkelerden bir diğeri de Tayland. Tayland’ın aranma sayısındaki iki buçuk kat artış, Türklerin uzak da olsa egzotik ülkelere yöneldiğini ve tropik seyahat trendine uyduklarını gösteriyor. Ayrıca Tayland’a vizesiz giriş yapılabilmesi de bu tercihin önemli sebepleri arasında yer alıyor.
 
İngiltere ve Almanya Popülerliğini Koruyor

İngiltere ve Almanya geçtiğimiz sene olduğu gibi bu sene de popülerliğinden hiçbir şey kaybetmeyerek en çok aranan ülkeler olma özelliklerini koruyor. Yurtiçi aramaların ilk sırada olduğu listede, İngiltere ve Almanya bu yıl da en çok aranan ülkeler arasında ikinci ve üçüncü sırada yer alıyor.
 
Türkler için Barselona ve Paris’in Büyüsü Hiç Bitmiyor

Skyscanner’ın karşılaştırma sonuçları, geçen bayramda geri sıralarda yer alan Barselona ve Paris’in, bu sene dört kat daha fazla arandığını gösteriyor. İspanya’da Katalonya özerk bölgesinin başkenti olan ve her yerinde ünlü mimar Antoni Gaudi’nin izini taşıyan Barselona, aynı zamanda İstanbul’un kardeş şehirlerinden. Paris ise Eyfel Kulesi, Seine Nehri ve Haussman tarzı büyüleyici binalarıyla Türkiye’den ve tüm dünyadan turistleri cezbetmeye devam ediyor.
 
Rusya’ya vizenin kalkmasıyla geçtiğimiz yıl bir anda Türkiye’deki pek çok seyahatseverin tatil için tercih ettiği şehirlerden biri olan Moskova, bu sene biraz daha geri planda kaldı. Skyscanner’ın karşılaştırma sonuçlarına göre Moskova, geçen sene en çok aranan şehirler listesinde 9. sırada yer alırken, bu yıl 18. Sıraya yerleşti.
 
Kıbrıs Güneşi Cazibesi

Seyahatseverler, bu sene güzel giden havalardan ve güneşin iç ısıtan son damlalarından faydalanmak için güneye yöneliyor. 2011’de çok geri sıralarda yer alan Kıbrıs, bu sene iki kat daha fazla aranarak en çok arananlar listesinde 17. sıradan 12. sıraya yükseliyor.