SEKTÖR DEV AMA ACENTE KÂR EDEMİYOR

SEKTÖR DEV AMA ACENTE KÂR EDEMİYOR
TÜRSAB Yeniden Platformu Başkanı Firuz Bağlıkaya ve Platform üyeleri Bursa’da seyahat acentesi temsilcileriyle bir araya geldi. Sektörün sorunları hakkında acente temsilcileriyle istişare edilen toplantıya katılım yoğundu.

Acenteci sektörün dışına itiliyor

Aralık ayında gerçekleşecek 22. TÜRSAB Genel Kurulu için Başkanlık adaylığını açıklayan Firuz Bağlıkaya Bursa Sheraton Otel’de gerçekleşen toplantıda turizm sektörünün dev bir sektör olduğunu ancak acentelerin bunun dışına itilmeye çalışıldığından bahsetti. Gelişen teknoloji ve yabancı sermaye kaynaklı artan haksız rekabetin özellikle yerli seyahat acentelerini etkilediğini ifade eden Bağlıkaya “Türkiye’ye yıllık 35 milyon turist geliyor, 35 milyar dolar da gelir elde ediliyor. Seyahat acentelerinin bu pastadaki payı daha fazla olmalı. Acenteci desteklenirse turist sayısı da gelir de artar.’’ dedi.

1618 sayılı yasanın kendileri için hayati önem taşıdığını ancak bu yasa ile kazanılmış hakların daha sonra çıkan torba yasalarla kaybedildiğini ifade eden Bağlıkaya, “Yasayla kazandığımız haklarımız tek tek elimizden alınırken TÜRSAB suskun kaldı. Mevcut TÜRSAB yönetimi maalesef seyahat acentelerinin sorunlarına çözüm üretemiyor. Sesi daha yüksek çıkan bir meslek örgütü olmamız gerekiyor. Bunun için değişim şarttır’’ dedi.

“Tek parti iktidarı turizm sektörü için olumlu bir durum’’

1 Kasım seçimlerini olumlu karşıladıklarını ifade eden Firuz Bağlıkaya tek parti yönetiminin istikrar açısından önemli olduğunu ifade ederek “Tek parti iktidarı turizm sektörü açısından olumlu bir durum teşkil eder. Sektörün duraksamaya ve zaman kaybına tahammülü yok. Artık seçimler bitti şimdi herkes önüne bakmalı ve çok çalışmalıdır. 2016 yılı için bizler umutluyuz’’ dedi.