SABİHA GÖKÇEN’E “EN İYİ KAMU- ÖZEL İŞBİRLİĞİ” SERTİFİKASI

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nı işleten Limak-GMR Group ve Malaysian Airports (MAHB) ortaklığı, Dünya Bankası’na bağlı Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ve Infrastructure Journal tarafından; Avrupa, Orta Asya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi’ndeki ‘En İyi İlk 10 Kamu Özel İşbirliği Projesi', tüm gelişmekte olan pazarlarda ise ‘En İyi 40 Kamu Özel İşbirliği Projesi’nden biri olarak seçildi. Geçtiğimiz hafta Washington D.C.’de düzenlenen törende Sabiha Gökçen’in işletmecisi İSG adına sertifikayı İSG CEO’su Gökhan Buğday, IFC'nin CEO’su Jin-Yong Cai'den aldı.
Törene, İSG CEO’su Gökhan Bugday’ın yanı sıra Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) İhaleler ve Bina İşletim Müdürü Murat Ulaç, Savunma Sanayii Müsteşarlığı Varlık Yönetimi Müdürü M. Tamer Özdemir ve Limak Holding Pazarlama ve Kurumsal İletişim Müdürü Elcin Caner katıldı.

Dünya’nın en iyi kamu ve özel sektör işbirliği projeleri bu listede

Dünya Bankası’na bağlı Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ve Infrastructure Journal, gelişmekte olan pazarlarda; başlıca enerji, altyapı, ulaştırma, atik su, sulama, telekom, sağlık ve eğitim alanlarındaki ‘Kamu ve Özel İşbirliği Projeleri’ni (KÖİ) finansal yapı, teknolojik yenilik, sosyal fayda, sürdürülebilirlik, ticari standart oluşturma ve etki kriterlerine göre değerlendirerek, ‘En İyi 40 Kamu Özel İşbirliği Projesi’ni belirledi. Seçilen projelerin anlatıldığı “Yükselen Ortaklıklar” isimli kitap, 2013 Mart ayında IFC, Infrastructure Journal ve Dünya Bankası’na bağlı Kamu-Özel Altyapı Danışma Kurulu tarafından yayınlandı. Dünya finans sektörünün ve uluslararası kuruluşların önde gelen isimleri tarafından yapılan değerlendirmede,  İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nın Yap- İşlet- Devret (YİD) Projesi için 2008 yılında bir araya gelen Limak - GMR Group ve Malaysian Airports (MAHB) ortaklığı ‘Avrupa, Orta Asya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi’ndeki ‘En İyi İlk 10 Kamu Özel İşbirliği Projesi’ arasında ve tüm gelişmekte olan pazarlarda ‘En İyi 40 Kamu Özel İşbirliği Projesi’nden(KÖİ) biri olarak seçildi.