RUSYA'DAN 5 ÜLKEYE DAHA UÇUŞ BAŞLADI

Türkiye'yle uçuşları 1 Haziran'a kadar sınırılayan Rusya, diğer yandan beş ülkeye daha bugünden itibaren uçuşlara izin verdi.

RUSYA'DAN 5 ÜLKEYE DAHA UÇUŞ BAŞLADI

Rusya'dan, İzlanda, Malta, Meksika, Portekiz ve Suudi Arabistan'a uçuşlar başlatıldı.

Ayrıca Omsk, Sıktıvkar, Çelyabinsk, Magnitogorsk ve Ulan-Ude şehirlerindeki havalimanlarından yurt dışı uçuşlarına da izin verildi.Ayrıca Rusya'dan, Güney Kore, Finlandiya ve Japonya'ya tarifeli uçuş sayısını artırıyor.

15 Nisan'dan 1 Haziran'a kadar olan Türkiye'ye uçuş sınırlamalarının kaldırılıp kaldırılmayacağı ise ay sonuna kadar belli olacak.Rusya, "durumu yerinde incelemek üzere Türkiye'ye heyet yollamaya" karar vermişti. Bir heyet gittiğine dair henüz kamuıyuna yansıyan bir bilgi bulunmuyor. Sektörde gnel beklenti, Türkiye'deki vakalardaki düşüş nedeniyle uçuş sınırılamalarının "kademeli olarak" kaldırılacağı, ancak buun 1 Haziran'da başlamasının zor göründüğü yönünde.Mart 2020'de Rusya, koronavirüs salgını başladığından dış dünyayla düzenli ve charter seferleri askıya almıştı. Daha sonra yavaş yavaş uçuşlar başladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusların diğer ülkelere seyahatine getirilen kısıtlamaların kaldırılması kararının siyasi bir mesele değil, sadece tıbbi bir mesele olduğunu belirtmişti. Daha önce, Federal Hava Taşımacılığı Ajansı, Rus havayollarının uluslararası yolcu trafiğinin geçen yıl 2019'a göre yüzde 76 düştüğünü ve 13,1 milyon kişi olduğunu bildirmişti. Aynı zamanda iç hat yolcu trafiği 2020 yılında yüzde 23 azalarak 56,2 milyon kişiye geriledi.(Kaynak:Turkrus.com)