RUS TURİSTLER KEMER’İ; KEMER RUS TURİSTLERİ ÖZLEMİŞ!

Halil ÖNCÜ (KEMER) - 10 Ağustos itibariyle Rusya’dan Antalya’ya gerçekleştirilen charter uçuşlarının başlaması ile bölgede turizm hareketliliği de başladı.

RUS TURİSTLER KEMER’İ; KEMER RUS TURİSTLERİ ÖZLEMİŞ!

Rus turistlerin yoğun tercih ettiği ve Rusya’da ‘Küçük Moskova” diye adlandırılan Kemer’de de bu heyecan hissediliyor.

Sabahın ilk saatlerinden itibaren gerek oteller gerekse de çarşıda yer alan dükkanlar Rus misafirlerini büyük bir özlemle konuk ederken, Covid-19 tedbirleri de gözden kaçmadı.Bu özel günde Kemer’de yer alan bazı oteller ve acentalara ziyaretler gerçekleştirip, turizmin geleceği konusunda neler düşündüklerini öğrendik.

Can KOBAL (Viking Oteller Grubu Sahibi) – “ Sezona biraz geç başladık. Otelimizi 24 Temmuz’da açtık. Bugün itibarı ile Ruslarda gelmeye başladı. Otelcilik açısından çok karlı bir dönem olmayacak. Aslında biz açmamayı da düşünüyorduk ama personel işbaşı yapsın, çarklar biraz dönsün diye açtık. Satış rakamlarımı geçen seneye göre biraz daha düşük.  Biraz daha yükselecektir zamanla. Ama asıl amacımız, sistemi devam ettirmek, çalışanlara tekrar iş vermek. Sağlıklı turizm konusunda da, sertifikamızı daha önceden aldık. 24 Temmuz’da Ukrayna ağırlıklı başladık. Bugün itibarı ile Rus misafirlerimizde giriş yapmaya başladılar. Yeni sağlık kurları doğrultusunda da bütün kurallara uymaya çalışıyoruz. Gerek personelimiz, gerekse de gelen misafirleri kurallara uymaya davet ediyoruz. İnşallah sezonu bu şekilde sağlıklı bir şekilde bitireceğiz”

Ozan GÜVEN ( Oflaz Turizm Sahibi) – “ Genel anlamına baktığımız zaman uçuşları görüyoruz. Gelen kendi misafirlerimiz de var. Otellerinde yavaş yavaş önümüzdeki beş on gün içerisinde birçoğunun açılması ile birlikte bir umut ve beklentimiz var. Önümüzdeki bir hafta on günlük süreç bu beklentilerin en kadar doğru olup olmadığını hepimize gösterecek. Rusya’dan gelen misafirleri şu anda görmeye başladık. Bundan önceki periyotta İstanbul üzerinden gelen misafirler vardı. Bugünde sabah uçuşlarından gelen bir Rus misafirler ile görüşme fırsatımız oldu”

Haydar CULFA ( Olympos Teleferik Satış ve Pazarlama Müdürü) – “ Ukrayna pazarı ile başladığımız bu sezona Rus uçuşlarının başlaması ile Rus misafirlerimizi ağılamamız ile devam edeceğiz. Sayılarımız biraz daha artacak. Aldığımız bilgilere göre uçaklar gayet iyi bir şekilde geliyorlar. Umarız bu doluluklar aynı şekilde aratarak devam eder. Umarım, bazı kısıtlamalar kalkar ve bölgelerde uçuşlar çoğalır. Tabii ki en önemlisi de Pandemi kurallarını uygulamak. Turlarımızı pandemi kurallarına göre devam ettireceğiz. İnşallah bu kurallara uygun bir şekilde kazasız belasız, sağlıklı bir şekilde sezonu tamamalarız”

Rus turistler, Türkiye'yi ve Antalya'yı çok özlediklerini belirttiler. Rusya'nın başkenti Moskova’dan gelen Alekxander Kisterev de yaptığı açıklamasında “ Uzun zamandan beri Ailem Kemer’e geliyor. Bende uzun zamandır Türkiye’ye gelmekteyim. Bununla beraber herkesin bu güneşli ülkeye, bu güneşli şehre, bu güzel Kemer’e gelmesini tavsiye derim” diye konuştu.