RECEP ARİFOĞLU, ''GELECEK YILIN ANLAŞMALARI TAMAMLANIYOR, 2012 BAŞARILI BİR YIL OLACAK''

RECEP ARİFOĞLU, ''GELECEK YILIN ANLAŞMALARI TAMAMLANIYOR, 2012 BAŞARILI BİR YIL OLACAK''

Otel olarak, 2012 yılına ilişkin acentalar ile yapılan anlaşmaları tamamlamak üzere olduklarını anlatan Recep Arifoğlu, gelecek yılın bu yıldan daha iyi olacağını ve kentteki artış trendinin devam edeceğini belirtti.

 
Tarihi Yarımada’ya yoğun ilgi sürüyor
 

Sultanahmet ve çevresine yoğun talebin olduğunu ifade eden Recep Arifoğlu, “Tarihi Yarımada’ya olan ilgi, her geçen yıl katlanarak devam ediyor. Bu yıl bölgemizde, %85’e yakın doluluk yakalarız” dedi.
Artan talebe paralel olarak Tarihi Yarımada ve çevresinde 50 veya 100 odalı otellere ihtiyacın olduğunu vurgulayan Recep Arifoğlu, bunun gerçekleşebilmesi için de, Tarihi Yarımada bölgesindeki imar planının değişmesi gerektiğine dikkat çekerek, mevcut imar planı ile ancak 15- 20 odalı butik otellerin yapılabildiğini kaydetti. Yerli ve yabancı işadamlarının bölgeyle ilgilendiğine de değinen Recep Arifoğlu, imar planı nedeniyle bölgeye orta ve büyük ölçekli yatırım yapılamadığı için işadamlarının projelerini askıya aldığını söyledi. 

 
2012’nin, kültürel ve sanatsal etkinliklerini ilan etmeliyiz
 

Kente olan talebin devamı ve kalış sürelerinin uzaması noktasında, ‘kültürel ve sanatsal’ etkinliklerin arttırılması gerektiğini kaydeden Recep Arifoğlu, 2012 yılına ilişkin İstanbul’un kültürel ve sanatsal etkinlik takviminin hazırlanıp, ilan edilmesi gerektiğini belirtti.
Organizasyonların genellikle Türkçe dilinde olması nedeniyle turistlerin ilgisini çekmediğini de anlatan Recep Arifoğlu, gelen turistlerin ilgisini çekerek, daha keyifli zaman geçirmeleri için kültürel ve sanatsal etkinliklerin farklı lisanlarda yapılmasının önemine değindi.  

 
Tarihi Yarımada’da, ara ve arka sokaklara makyaj yapılmalıdır
 

İstanbul’a gelen turistin %80’inin Tarihi Yarımada’ya uğradığını hatırlatan Recep Arifoğlu, bölgede ana caddelerin şık olmasına rağmen, halen ara sokaklarda, camları kırık ve terk edilmiş eski binalar gibi bakımsız ve çirkin bir görüntünün olduğuna dikkat çekti.  
Turistlerin, ellerinde guideler ile bölgeyi keşfe çıktığına işaret eden Recep Arifoğlu, “Turistler, ellerinde guideler ile bölgeyi keşfe çıkıyor. Tarihi Yarımada da, ana caddeler fevkalade güzeldir, ancak ara sokaklarda halen görüntü kirliliği mevcuttur. Biran önce, ara ve arka sokaklara, makyaj yapılması lazımdır” dedi.