PRFİL DEĞİŞTİREN ARAP TURİST,DİZİ FİLİM TURU İSTİYOR

Arap ülkelerinden 22’sinin 18'inde yayın yapah NBC TV’nin 23 Türk dizisi satın aldığını belirten Polatoğlu, “Adını henüz bilmediğim Ferdi Tayfur'un bir dizisi ile ‘Elveda Derken’ TV karşısında hıçkırıklarla izleniyor. Dizilerin haftada 3 veya 4 gün arka arkaya verildiğini öğrendim. Ziyaretçilerle yaptığım görüşmeler, sit-com'larımızın Arap ülkelerinde tutmayacağına işaret ediyor. Ancak manzara arayan, Arap halkı konusu ne olursa olsun, Boğaz kıyısında çekilen filmleri beğenerek izliyor. Film karelerine yansıyan sırça köşkler, uşaklar, lüks veya spor arabalar, yeşillik ve bol ağaçlar ilgi çekiyor. Esas oğlanın çok aşık olması lazım, arada bir mutlaka gözyaşı, kötü kadın olmalı. Dualar, cami, kabir ziyaretleri de önemli. Çünkü, bu unsurlar, Arap halkının izlediği diziyle özdeşleşmesine yol açıyor.”
Eskiden fuarlardaki Türk standlarını gezen Arapların Sarıyer'de kiralık ev, Yalova'da termal, Bursa'da camii turu sorduklarını belirten Polatoğlu, Arap turisteki profil değişimini şöyle özetliyor:
“Araplar, Türk turizmcilerden şimdi de Dizi Turu talep ediyor. Gelen talepler doğrultusunda 3-4 günlük tur programı yapılabilir. Bu turda, havaalanında karşılama, otele yerleşme, daha sonra ‘esas oğlanın esas kızı götürdüğü restoranların birinde akşam yemeği. Panoramik şehir turunun ardından dizinin çekildiği ev, köşk, cafe ve mekanların ziyareti. Esas kızın giydiği kıyafet ve takıların satıldığı yerlere alışveriş turu olabilir.”Arap kadınların Binbir Gece, Gümüş, Aşk-Memnu gibi dizilerdeki güzel, karizmatik ve zengin olmayı hayal etmeye başladığını anımsatan Polatoğlu, “Ihlamurlar Altında, Aliye, Bir İstanbul Masalı, Haziran Geçesi ve Yabancı Damat’taki etkileyici bakışlara sahip yakışıklı, kibar, olgun, zeki, uçuk, eğlenceli ve Kurtlar Vadisi’ndeki Polat kadar güçlü erkek aramaya başladı” diyor.

Polatoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ülke tanıtımında ciddi rol oynayan ve Arapların beğeniyle izlediği dizilere tıpkı tiyatrolara verilen desteğin aynısının verilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Fuardaki eksikliklere de değinen Polatoğlu sözlerini şöyle noktalıyor: “Standlarımız sadece afiş ve Türk bayraklarıyla donatılmıştı. Standlarda sadece 1 adet Arapça broşür vardı. Onun da başı açık kadın görselleri içermesinden dolayı, bazı Arap ülkelerine girmesine izin verilmediği ileri sürülüyor.”