POMPEİOPOLİS'TE AGUSTUS TAPINAĞI'NA ULAŞILDI

Dünyaca ünlü Alman jeofizikçi Fassbinder, Pompeiopolis Antik Kenti'ni oldukça beğendiğini söyleyerek birkaç günlük çalışma sonrasında forum (Pazar yeri) ve Agustus Tapınağı tahmin ettikleri kalıntılara ulaşılmasının ileriki çalışmalar açısından umut verici olduğunu dile getirdi. Kazı başkanı Almanya Münih Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Latife Summerer'de Agustus Tapınağı'nın bir örneğininde Ankara ve Bergama'da bulunduğunu fakat jeofizik çalışmalarından edindikleri bilgi kadarıyla 80x25 m. ölçütlerinde ki bu Agustus Tapınağı'nın benzerleri arasında en muntazamlarından biri olduğunu düşünüyoruz şeklinde konuştu.

Jeofizik çalışmaları yürütülen kazı alanında ayrıca forum (Pazar yeri) tespit edildiğini ifade eden Summerer, ölçümlerden çıkacak sonuçlara göre çeşitli yerlerde açmalara devam edeceklerini belirtti.

Jeofizik çalışmaları kapsamında 6 hektarlık alanın ölçüldüğünü ölçümlerden gayet iyi sonuçlar aldıklarını belirten Summerer, Pompeiopolis'in zengin bir tarihe sahip olduğunun da altını çizdi.

 

Kazı hakkında bilgi aldığımız Agustus Tapınağı'nın olduğu sanılan alanda kazıyla ilgilenen Münih Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Alexander Von Kienlin'de ulaşılan Agustus Tapınağı'nın Karadeniz bölgesinde başka bir örneğinin bulunmadığını ve tek örneğinin Pompeiopolis'te bulunduğunu ifade etti. Buradan beklentilerinin yazıt, sikke gibi eserler bulmak olduğunu söyleyen Kienlin, mabet yerini şaşırtıcı ve muntazam olarak değerlendirdi.