''NEVRUZ BÜTÜN İNSANLIĞIN BAYRAMIDIR''

Önceki yıllarda başka bazı ülkelerde ve Türkiye'de Nevruz'un bütün  insanlığa, bahara, tabiata ait olan bu yönünün gözden uzak tutulduğunu, siyasallaştırıldığını dile getiren Bakan Günay, şunları kaydetti: ''Geçmiş yıllarda bundan 10-20 yıl önceleri söylüyorum, devlet Nevruz'u  neredeyse halka kutlatmamak için inanılmaz tedbirler, tedbir adı altında  zorlamalar, baskılar uyguladı. O yüzden de sıkıntılar acılar yaşadık. Şimdi hep  birlikte aklımız başımızda Nevruz'un bir millete, kavime, yöreye değil hepimize ait olduğunu biliyoruz. Bunu dünya kabul etti. UNESCO Nevruz'u sadece Türkler'in ranlılar'ın, Azeriler'in, Kürtler'in bayramı değil, bu topraklardaki hepimizin bayramı olarak insanlık adına tescil etti. Akılsızlık bazı kesimlerde hala sürüyor. Devlet aklını başına 10 yıldan sonra devşirdi. Bu kez de bazı topluluklar Nevruz'u kendilerinin saymaya çalışıyorlar. Aynı akılsızlığı bu sefer onlar sürdürmeye çalışıyorlar. Bir kez
daha altını çizerek söylüyorum, Nevruz toprağın, dünyanın bayramıdır. Hayatın, çiçeğin, toprağın yeniden doğuşudur, bir anlamda hayatın yeniden başlamasıdır. Böyle anladığımız zaman ülkemizde, bölgemizde, dünyamızda barış olur. İnsanlığın didişmeye değil, kavga etmeye değil barışa ve bayrama hasreti var.''

 
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay:  “Unesco  Nevruzu sadece Türklerin, İranlıların, Azerilerin, Kürtlerin bayramı değil, bu topraklardaki hepimizin bayramı olarak insanlık adına tescil etti” dedi.
 
Barışın gelişmek, kalkınmak, iyi yaşamak, kaynakların çatışmaya değil gelişmeye yönelik kullanımını sağlamak için en büyük ihtiyaç olduğunu belirten Günay, Mustafa Kemal Atatürk'ün bunu ''Yurtta barış, dünyada barış'' sözleriyle  en iyi şekilde ifade ettiğini söyleyerek Yeni bin yılın başında, hala yurtta ve dünyada barışa her şeyden çok ihtiyaç olduğuna dikkati çekti.

Daha sonra TÜRKSOY heyetinde yer alan sanatçılar, Bakan Günay'a çeşitli hediyeler sundular. Bakan Günay da ziyaretçilerine Bakanlığın CD çalışmalarını hediye etti.