KÜLTÜR REHBERLERİ MALATYA'YI TANIYOR

Vadinin tarihi ve oluşumunu ile yapımı devam eden gözlem istasyonu, kral ve anıt mezarlarının yanı sıra Osmanlı mezarlan, doğal mağaralar yerinde gezilerek uzman tarihçi ve KUDEB üyesi Güngör tarafından rehberlere aktarıldı ve vadinin jeopark kapsamına alınması süreci ile ilgili bilgiler verildi.

Levent Vadisi gezisinden sonra TIGEM Sultan Suyu Tanm İşletmelerine (Hara) geçildi. Sultan suyunda bulunan atlar ve işletmenin çalışmaları hakkında rehberlere verilen bilgilerden sonra, eğitim amaçlı gezi sona erdi.

Gezi ile ilgili olarak Kültür Turizm II müdür vekili Kazancı "Derneğimizin, Malatya´mızın kültürünü, turizmini, doğal güzelliklerini, gezi yerlerini atimiz (geleceğimiz) olan gençlere tanıtımında öncülük etmeleri Müdürlük olarak bizleri mutlu etmektedir. Bugünkü gezi bana göre amacına ulaşmıştır. Henüz görmediğimiz çok güzel yörelerimizi gençlerimizle birlikte gezmemiz, geleceğin kültür rehberleri bunlar olacağı gibi daha bilinmeyen nice Levent Vadisi, Sultan Suyu, İspendere içmecelcri, Darende inanç turizmi ve Tohma çayı gibi yerleri bu gençlerimiz KÜRE projesi adı altında dışarıdan ve içeriden gelecek insanları gezdirecek ve yöremizi tanıtacaklardır." diyerek yapılan çalışmalan takdir etti.

Kültür Yaşam Demeği başkan yardımcısı Funda Yalçınsoy ise; " Valilik Kültür Turizm Müdürlüğü işbirliği ve Malatya Belediyesi, Öz Nesil tavukçuluğun destekleriyle yaptığımız bu geziye, rehberlerimizin yanı sıra demek üyeleri de katıldı. Bu geziyle Levent vadisi tarihi, mağaralar, ve saklı mezarlar hakkında ve Malatyalı olarak bilmediğimiz gizli kalmış değerlerimizi gençlerimizle birlikte bizlerde öğrenmiş olduk" diye konuştu.