KINIK, TURİZME AÇILDI

KINIK, TURİZME AÇILDI
‘Toprağın sanata döndüğü köy’ olarak tarif edilen Kınık Köyü, her yıl Temmuz ayının ilk haftasında düzenlenen Çömlekçilik Festivali’nde ziyaretçi akınına uğruyor. Buraya gelen ziyaretçiler hem çömlek işlemeciliğini yerinde görüyor, hem de bol bol alışveriş yaparak geri dönüyor. Köyün mevcut turizm potansiyeli yapılan yeni düzenlemelerle daha da büyüyecek. Kırsal turizm köyüne dönüştürülen Kınık’a gelen turistler artık çömleklerini kendileri yapacak. 

Kırsal turizm köyünde konaklamak mümkün

Yeni düzenlemelerle birlikte, pansiyona çevrilen bazı köy evlerinde konaklamak mümkün hale getirildi. Turistlerin konaklayabilecekleri şekilde yeniden düzenlenen köy evlerinde profesyonel hizmet verilecek. Konuyla ilgili bilgi veren Marka Kent Bilecik Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Metin Çelik, “Köy evlerinin turistlerin konaklayabilecekleri hale getirilmesi aşamasında özellikle hijyen koşullarına çok dikkat ettik. Yaptığımız her düzenleme ve yenilemede önceliğimiz hijyen koşullarının iyi olması yönündeydi. Şimdi bu evlerde konaklayan herkes profesyonel hizmet alıyor, kişiye özel havlu ve çarşaflar var, bütün bunların temizliğine özel bir önem veriliyor.” şeklinde konuştu.

Turistler köy hayatını tecrübe edecek

Kırsal turizm köyüne dönüştürülen ve konaklama imkanlarının da oluşturulduğu Kınık’a gelen turistler, köy hayatını yerinde tecrübe edecek. Günü köy evlerinde uyanarak karşılayan turistler, sabah kahvaltıları için folluktan yumurta, bahçeden taze sebze ve meyve toplayabilecek. İsteyen köylülerle birlikte inek gütmeye gidebileceği gibi, inek sağmayı da deneyimleyebilecek.
Alternatif eğlenceler olacak

Kırsal turizm köyü Kınık’ta köy hayatını deneyimlemenin yanı sıra, gelen turistlerin güzel zaman geçirmeleri için alternatif eğlenceler de düşünüldü. Bu eğlenceler arasında göletten balık tutmak, bıldırcın yumurtaları toplamak, orman içinde trekking turları yapmak ve akşam köylülerle birlikte ateş yakıp sohbet etmek gibi alternatifler bulunuyor.

Köylüler çok heyecanlı

Çömlekçilik faaliyetlerinden dolayı turizme alışık olan Kınık köylüleri, yeni düzenlemeler karşısında oldukça heyecanlı. Köylüler bu yazla birlikte artış göstermesi beklenen turizm hareketliliğine hazır.