KETOB KEMER İÇİN İSTATİSTİK ÇALIŞMA YAPIYOR

Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB) 2012 yılı boyunca Kemer merkez ve Kiriş bölgesindeki otellerde konaklayan ziyaretçilerle ilgili bir istatistik çalışma gerçekleştirdi. Çalışmanın bu yıl Tekirova ve Beldibi’ni de kapsayacak biçimde genişletileceği bildirildi.

Ketob'un  bölge pazarlarını daha iyi belirlemek ve pazarlamanın bu doğrultular ışığında yapılmasını sağlamak amacıyla, 2012 yılının 12 ayını baz alarak yaptığı çalışmada tesislerden birebir alınan verilere göre   Kemer Merkez ve Kiriş Bölgesi otellerinde konaklayan ziyaretçi sayısı yaklaşık  750.561 kişi olarak tespit edildi. Milliyet bakımından ziyaretçi sayısında Rusya'nın yaklaşık 354.305 misafirle ilk sırada yer aldığı çalışmada, Rusya'nın ardından, bölgede 150.341 kişi ile yerli misafirlerin otellerde konakladığı, bu sıralamayı üçüncü ülke Almanya ardından sırasıyla  Hollanda,Belçika,Ukrayna ve Norveç'li tatilciler olarak belirlendi.

2011 yılına damga vuran İranlı turist sayısının 2012 yılında 11.324 kişi olduğu ve sıralamada 10. Ülke olduğu kaydedildi.

Bireysel tanıtımlardan çok, bölgesel tanıtımlara ihtiyaç duyulan günümüz turizminde, hedef pazarların belirlenmesinde büyük önem taşıyan istatistiklerin, artan destinasyon sayısı sebebi ile daha yakından izlenme ve takip etme gereğine ihtiyaç duyulmaya başladığını belirten KETOB Yönetim Kurulu Başkanı Tayyar Gül, 2012 yılı içerisinde bir araştırma başlatarak bölge otellerinde konaklayan ziyaretçi sayısı ve yüzdelik oranları hakkında istatistiki bir çalışma yaptıklarını ve bu çalışmanın önümüzdeki sezonlarda daha geniş çapta ve daha detaylı bilgilerle geliştirileceğini aktardı. Çalışmanın Kemer merkez ve Kiriş bölgesindeki otelleri kapsadığına değinen Gül; 2013 yılında Beldibi'nden Tekirova'yı kapsayan bir çalışma yapmak istediklerini ancak bunun için bu bölgelerde bulunan birliklerinde KETOB'a yardımcı olmaları gerektiğini vurguladı.

Bölge turizmini geliştirmek adına yapılan  çalışmaya bölge tesislerinin verdiği destekten dolayı tesis yöneticilerine teşekkür ettiğini belirten Tayyar Gül, www.ketob.org sitesinin yakın zamanda yenilenerek daha donanımlı hale geleceğini ve bu verilerin her ay sonunda siteye yüklenerek üyelerinin bilgisine sunulacağının bilgisini verdi.