KEMİAD’DAN HES AÇIKLAMASI

KEMİAD’DAN HES AÇIKLAMASI
Kemer Turizmci ve İş Adamları Derneği (KEMİAD) Başkanı Ali Nail Kılıç, turizm bölgesi Kemer’de ilçenin tek su kaynağı olan Güverte Havzasında HES yapılmasına karşı olduğunu bildirdi.

Kılıç yaptığı açıklamada, son yıllarda ülke ekonomisinin en önemli sektörlerinden turizmde yaşanan sıkıntılar yaşanırken Türkiye turizminin başkenti Antalya ve Kemer’in son dönemlerde hiç hak etmediği bazı tartışmalara maruz kaldığını anımsattı.

Bu tartışmaların başında Kırmızı noktalı bölgeler, taş ve mermer ocakları, koyların tahsisi, koylarda yapılanan balık çiftlikleri ve HES gibi konular geldiğini belirten Kılıç, şunları kaydetti.

İşte o açıklama:

"Son yıllarda ülke ekonomimizin en önemli sektörlerinden turizmde yaşanan sıkıntılar ortada iken, maalesef Türkiye turizminin başkenti Antalya ve bölgemiz son dönemlerde hiçte hak etmediği bazı tartışmalara maruz kalmıştır.Bu tartışmaların başlıcalar; Kırmızı noktalı bölgeler,Taş-mermer ocakları,Koyların tahsisi,Koylarda yapılanan balık çiftlikleri ve HES gibi konular olmuştur.Bu konuda yaşanan en somut ve çarpıcı örnek ise dünyanın en güzel doğa,dağ ve ormanlarına sahip Antalya’da beş bine yakın taş ocağı ve maden ruhsatı verilmesi olmuştur.
       Bu anlamsız tartışma ve düşüncelere son günlerde maalesef yine benzer bir olay eklenmiştir.Bu düşünce ise Kemer bölgesinin tek su kaynağının bulunduğu Güverte Kaynağı havzasına HES yapımı düşüncesidir.
       Kemer ve beldelerinin alternatifsiz tek su kaynağı olan Güverte kaynağına HES yapma düşüncesi bile büyük bir talihsizliktir. Dünyanın her yerinde etkisi gittikçe artan küresel iklim değişikliği konusunda sıra dışı tedbirler alındığı bir dönemde böylesine bir düşünceyi ortaya sürebilmek bile izahı zor bir durumdur.
       Güverte kaynağı,Kemer ve beldelerinin tamamına içme ve kullanma suyu sağlamaktadır.Böylesine hayati bir noktada bu tür faaliyetlere izin vermek, hiç kimsenin cesaret edemeyeceği kadar vahimdir. Böylesine bir düşüncenin ortaya atılması düşüncesi bile halkımızı ve turizmcileri endişelendirmiş,kaygıya düşürmüştür.Çevre ve doğal dokunun korunmasındaki hassasiyetler konusunda en küçük bir hataya dahi tahammül edemeyecek bir konumda olan turizm camiası ve sağlıklı düşünen hiçbir toplum,böylesine bir girişime asla izin veremez.Kemer’in tek su kaynağına yapılması düşünülen HES’ten kaynaklanacak,içme ve yer altı sularımızı zarara uğratacak böylesine bir uygulamanın hesabını kim verebilir,Hangi proje halk sağlığını bu kadar yok sayabilir. Değil Kemer’de dünyanın hiçbir yerinde hiç kimse,böylesine bir projeyi telafuz bile etmeye cesaret edemez
      Bölgemizin nüfus ve yatak kapasitesinin sürekli arttığı, içme ve kullanma suyu kaynaklarının yerleşik nüfus ve turizm tesislerinin su ihtiyacını karşılamakta yetersiz kaldığı,azalmakta olmasına rağmen önemli miktarda sürdürülen tarım alanları ve narenciye üretimi,sularda tuzlanma yanı sıra kireçlenme tehlikesinin de baş göstermesinin kaygı verici boyutlara ulaştığı herkesçe bilinmektedir. Buna bağlı olarak GATAB’ın kaynaktan alınan su miktarının arttırılması konusundaki yıllardır süren ısrarlı talebi de göz önüne alındığında durumun vehameti çok açık olarak ortaya çıkmaktadır.
      Diğer yandan HES yapılması düşünülen kanyon turistik manada da eşi benzeri olmayan özelliklere sahiptir.Bölgemize yılda 4 milyon turistin geldiği göz önüne alındığında antik Likya yolunun da yakınında bulunan yürüyüş,bisiklet gibi doğa sporlarının yapıldığı bu bölgenin turizmle asla bir arada olamayacak böylesine bir projeyle anılması bile turizmimiz için telafisi mümkün olmayan bir bedele mal olacaktır.Ayrıca HES’in kanyonda meydana getireceği eko sistem ve biyolojik yaşamla ilgili yaratacağı zararların ifadesi bile mümkün değildir.
    Çevresel Etki Değerlendirmesi böylesine olumsuz ve sakıncalarla dolu bir projenin bırakın gerçekleşmesini tartışılması bile büyük bir talihsizliktir. Kemer daha önce de benzer bir düşünceye( Çalış tepesinde maden ve taş ocağı açma) konusunda talihsiz girişimlere maruz kalmış,ancak halkımız Çalış Tepesi protesto- eylemiyle bu konuda gerekli cevabı vermiştir.
    Halkımız için yaşamsal öneme sahip bu tür bir hatadan en kısa sürede dönülmesi  ve benzer konuların bir daha asla Kemer’in gündemine getirilmemesi hepimizin ortak temennisidir.Konuyla ilgili herkesin bu düşünceler doğrultusunda hareket etmesinde toplum yararı söz konusudur zira bunun aksi gelişmeleri tasavvur bile etmek istemiyoruz.

ALİ NAİL KILIÇ
KEMİAD YÖN. KUR.BŞK."