KEMER PARKA DOYMUYOR...

Tören Ulu önder Atatürk ve şehitler için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal marşının okunması  ile başladı. ATSO Anadolu Genel Sanatlar Lisesi Genç Yetenekler grubu tarafından klasik müzik dinletisi verildi. Ayrıca Parkın Kemer’e kazandırılmasından dolayı hazırlanan plaketi Kemer Belediye Başkanı Hasan Şeker’in adına Kaymakam Seddar Yavuz Ahmet Hamdi Ayan’a verdi.
Açılışta birer konuşma yapan Ahsel  Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Ayan , Kemer Belediye Başkanı Hasan Şeker ve Kemer Kaymakamı Seddar Yavuz Olbia Parkının Kemer’e hayırlı olması dileklerinde bulunurlarken, Kemer’in çok güzel bir parka kavuştuğunu ifade ettiler.

Ahmet Hamdi Ayan, “ Kemerimize yaptığımız yatırımlar ile turizme hizmet ediyoruz.1970’li yılların sonunda turizm alt yapısını hazırlayan Kemer yeni yatırımlar ile gün geçtikçe daha da güzelleşiyor. Yatırımlarımızın son halkası bu parkın yapımıdır. Bu parkın yapımında ve Kemer’e kazandırılmasında bizlere her türlü desteği veren sayın Kaymakamımıza ve sayın Belediye Başkanımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Hayırlı olsun. “dedi.


Kemer Belediye Başkanı Hasan Şeker ise yaptığı konuşmasında, “ Buranın çok eski geçmişi var. Vatandaşın mülkünden vatandaşa yer açılmadığı müddetçe,kamu mülklerinden vatandaşa yer açmak zorundayız. Burası geçmişte Turizm bakanlığının yaptığı imar planında otel yeriydi.   Ticari sahaydı, otele döndürüldü. 20 yıl önce belediyenin ilk kuruluş yılarında Otel ihale edildi. Burada otel yapılmasın diye davullu zurnalı eylemler yapıldı. Ama işler devam etti. Sonra iktidar değişikliği oldu. Otel denizi kapatıyor diye başka proje getirildi. Bence en önemli şey proje. Eğer projeniz yanlış olursa bu iş elinde sonunda yıkımla, anlaşmazlıkla sonuçlanır. Sonra buraya yeni bir proje yapıldı. Baktık gördük ki, yapılan proje ile Kemer’in liman caddesinden denize nefes almak imkansızlaştı. Ama tabi yapılan bir projeyi biz yıkıyoruz gibi demek gibi bi şansımız yok. Proje yanlış olduğu için sürmedi , işletmeci hatasından değil yönlendirme hatsından . Burası 12 bin m2. bir yer. Bu kadar alana su parkı yapılamaz. Yaparsanız maalesef sonuç bu olur. Acentalar buraya müşteri getirmedi, Antalya’ya götürdü. Bu dönem bizim 10. yılımız. Geçen yılki dönemde bu konuda birçok sıkıntı çektik. Ama sonunda maalesef işletmecisi arkadaşımız burayı terk etti  ve bizde meclisimiz toplayarak bir karar verdik. Ben meclisteki arkadaşlarımıza teşekkürlerimi iletiyorum. Biz burada mecliste aldığımız kararla bir değişiklik yaptık. Projedeki 3 dükkan belediyenin mülkü. Yine biraz gelirimiz olsun diye belediye tapusunu belediye meclisimizin oy birliği ile kamuya terk ettik. Yani Kemer halkına, misafirlerine hediye ettik. Ama döndük bütçemize baktık yapamıyoruz. Bu işin maliyeti hemen hemen 1.5 Triyonun üzerinde. Düşündük ki nasıl yapabiliriz? İşte sahil düzenlemesi yaptık Yap-İşlet-Devretle. Bu parkımızda yap-işlet-devret ile yaptık. Ahsel Holding Başkanı Ahmet Hamdi Bey ile yaptığımız görüşme sonrası bu yeri yapabileceklerini bize ilettiler. İhale sürecine girdik. İhaleyi Ahsel Holding aldı ve bu güzel bir parkı Kemer’e kazandırdılar. Söylenenlere aldırmıyoruz. Biz hizmet yapmaya devam ediyoruz. Burası para kazanılacak bir yer değil. Açıkçası bu yer Ahsel Holdingin Kemer’e bir hediyesi oldu. Kendilerine teşekkür ediyorum. “dedi.


Kaymakam Seddar Yavuz ise yaptığı konuşmasında, “ Çok güzel bir proje gerçekleştirildi. Bu proje vizyonu olan ve insanların neler ortaya koyabileceğini gösteren bir proje. Kemer Belediye Başkanı Hasan Şeker ve Ahmet Hamdi Ayan Bey’i huzurlarınızda kutlamak istiyorum. Dünyayı gezerseniz turizmde planlamanın ne kadar önemli olduğunu görürüsünüz. Aslında benim hayalimdeki Kemer’in tüm sahili olbia parkı gibi olmalıydı diye düşünüyorum. Kemer’in nefes alabileceği, gezebileceği sahilin kenarında çay içebileceğiniz önemli bir mekan. Sayın Belediye Başkanımız ile oturduk ve bir şey daha yapalım dedik. Şikayetleri önleyelim ve halkımızın daha rahat denize girebileceği bir ortam yaratalım. Ve Sayın Belediye Başkanımız ile birlikte bunu uygulamaya koymuş bulunmaktayız. Bundan sonra yine birlikte Kemer’in markalaşma yolunda izlediği yolda çalışmalarımıza devam edeceğiz. Markalaşma yolunda gereken tedbirleri aldık. Bu yolda hepimize görev düşüyor. Bu yolda biz Belediye Başkanımız her zaman sonuna kadar arkasındayız. Ben ve ekibim Kemer’deki yapıyı daha ileriye götürecek her türlü faaliyetinin arkasındayız. Kendisini her konuda destekliyoruz. Hatta hatta zorluklar olduğu zaman bizzat ben ve ekibim alana çıkmak suretiyle bu zorlukların üstesinden geleceğiz. Olbia Parkımız Kemer’imize hayırlı ve uğurlu olsun.” Dedi.


Almanya'da bulunan Schwabach şehri ile Kemer'in 10. yıl etkinlikleri kapsamında Kemer'de düzenlenen ''Kardeş şehir plastik sanatlar sempozyumu''da parkın açılışı ile birlikte açıldı. Kemer Belediyesi Kültür Salonunda hazırlıklarını tamamlayan Türk ve Alman sanatçılar çizdikleri ve oluşturdukları eserlerle kardeşliğe katkı sağladılar. Sanatçılar Feryal Taneri, Ahmet Özol,Şerif Günyar, Basri Erdem, Vural Yıldırımi Veli Sapmaz,Ulrike Thaler, Walter Thaler, Roland Laschinger, Jürgen, Lemke, Ljuba Turban ve Hannelore Maria Lemke ortaya çıkan eserlerde daha çok kendilerine özgü çalışmalar yaptılar.
Sergiyi gezen Kaymakam Seddar Yavuz, Başkan Hasan Şeker ve konuklar sanatçılardan bilgiler aldılar. Başkan Şeker ''Kardeş şehir plastik sanatlar sempozyumu''da eserlerini ortaya koyan ve sergilyen sanatçılara teşekkür belgeleri ve hediyeler verdi.