KEMER'İN TATİL KÖYÜ, MÜTHİŞ KİRİŞ!

 

Kiriş’in şu anda ortalama 4000 odası ve 8500 yatağı var.  Kemer Merkeze yaklaşık 5 km. mesafede ve biri anayoldan bir diğeri de Çalış dağ yolundan gidilen Kiriş’te çok sayıda tatil köyünün varlığı dikkat çekiyor. Son dönem Kemer Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar ile Kiriş Caddesi Avrupai görüntüsü ile gelen konukların beğenisini kazanıyor. 1983 yılından itibaren bölgede yapılan otel yatırımları ile Kiriş adeta bir tatil köyüne dönmüş. Halen Kemer’in bir mahallesi olan Kiriş’te 2 tane 1. sınıf tatil köyü, 5 tane 5 yıldızlı otel, 2 tane 4 yıldızlı otel, 9 tane 3 yıldızlı otel, 3 tane 2 yıldızlı otel ve 4 tane yıldızı olmayan otel ile bir de günü birlik tesis bulunuyor. Gelen konuklar ile bölgede yaşayan halk bir bütün olmuş.

Kıyı şeridi portakal ağaçları ve 5 yıldızlı otellerle kaplı. Bölgedeki ilk durağımız Kiriş’in en büyük otellerinden birisi olan Limra otel oldu. Personel müdürü Adnan Ceylan’ın sıcak ve samimi karşılaması ile kendimizi yoğun bir kalabalık içinde lobide bulduk. Aşağı yukarı her milletten gelen turiste rastladığımız Limra Otel, bölgede kongre salonları ile de ünlü bir otel. Çok sayıda uluslar arası kongre burada gerçekleşiyor. Ve 12 ay boyunca da kongre oteli olarak da hizmet veriyor. Ceylan 2007 yaz sezonunun oldukça iyi geçtiğini belirtirken, “ Bu yıl her şey yolunda. İnşallah bu şekilde devam ederse hedeflediğimiz rakamlara ulaşacağız.”diyor bizlere.

Adnan Ceylan ile birlikte doğruca sahile açıldık. Amacımız Kiriş’in sahilini denizden ve bineceğimiz paraşüt teknesi ile havadan görmekti. Otelin su sporları yapan merkezine gelerek tekne ile denize açıldık.

 

Büyük burundaki Mağara’nın muhteşem Görüntüsü..

 

Kiriş ile Kemer arasında bulunan Büyükburun’a geldik. Kıyıda kendine has bir görüntü oluşturan doğal Mağaraların bulunduğu alana yaklaştık. Mağara dağın dalgalar tarafından aşınması ile oluşmuş ve devasa bir görüntü içeriyor. İçeride bazı balıkçılar güneşin sıcağından kaçmışlar ve doğal bir klima oluşturan mağarada ağlarını temizleyip, keyif yapıyorlar. Su sporları yapan Jet skiler, ve yine mağara önünde çok sayıda tekne bulunuyor. Bu teknelerde de yerli yabancı çok sayıda misafir dalış amacı ile burada bulunuyorlar.

Mağara içine yavaş yavaş ilerliyoruz. Elimizde fotoğraf makinemiz bu eşsiz güzelliği fotoğraflıyoruz. Rasgele dediğimiz balıkçı dostumuza verdiğimiz selam ile oradan yavaş yavaş uzaklaşıyoruz.

Amacımız Kiriş’i yukarıdan da seyretmek . Paraşüt’e biniyoruz. Önce heyecanlanıyoruz. Ama içimizdeki heyecan manzaranın güzelliği karşısında süratle bizden ayrılıyor. Önce Büyükburun’u, ardından Kiriş koyunu ve yine Oteller bölgesini yukarıdan kuşbakışı izleme fırsatı buluyoruz.  Torosların eşsiz manzarası, tahtalı dağının heybeti, yemyeşil orman ile cam gibi denizi yukarıdan izlemek bir başka keyif. Bol bol fotoğraf çekiyoruz ve ardından geldiğimiz noktaya dönüyoruz.

 

Avrupai Cadde..

 

Kiriş caddesine çıkıyoruz. Avrupai bir cadde ile karşılaşıyoruz. Kemer Belediyesinin geçtiğimiz yıl hayata geçirdiği bu projede adeta yok yok. Bu caddede her şey düşünülmüş. Asfaltı, kaldırımları ve trafik uyarı sistemleri ile özelikle gelen yabancı konukların da büyük takdirini kazanıyormuş bu cadde.

1980 sonrası Kemer’de bir marka haline halen Kiriş’i yazılarla anlatmaktan çok sizlere resimlerle sunmayı daha uygun buluyorum ve sizleri bu resimlerle baş başa bırakıyorum. Eğer sizde bu güzellikleri yaşamak istiyorsanız adresiniz Kemer, Kiriş!.. ( Halil Öncü )