KEMER ESNAFI VE ACENTELERİ BULUŞTRDUK

KEMER ESNAFI VE ACENTELERİ BULUŞTRDUK
 Toplantıya Anextur,Pegas Turistik, Natta Travel, DSC Managemet, Novum Turistik, Kenba Turizm, Tez Tur, Agne Tur, Miramis Turizm, Neva Travel, Sheakspeare Travel acentelernin yetkilileri katıldı. Programı düzenleyen Gem yaptığı açıklamasında, amaçlarının ortak akılda buluşmak olduğunu söyleyerek, “ Amacımız sen haklı, ben haklı olayı değil. Burada bir sorun vardır. Bu sorunu da birlikte bu tip toplantılar yaparak, masaya yatırarak ortak akıl yürüterek çözmeliyiz. Bu bakımdan bu toplantı önemli bir başlangıçtır” dedi. Turizm Acenteleri temsilcileri ile Lara Denizimpark Toplantı salonunda bir araya gelen Kemer Esnaf Platformu temsilcileri buluşmadan umutlu ayrıldıklarını söylediler. Toplantı sonrası Acente temsilcilerinden ve Esnaf Platformundan üçer kişilik bir heyet oluşturulmasına ve oluşturulacak bu komisyonun ilerleyen günlerde konuya muhatap diğer kurumlarla da görüşmeler sağlayarak büyümesi kararlaştırıldı.


Acente temsilcileri ve Kemer Esnaf Platformu üyeleri ATSO 45. Turizm Komitesi Başkanı Mehmet Gem ve Turizm Dosyası web sitesi sahibi Halil Öncü'nün girişimleri ile bir araya geldiler.
 
Toplantıda ayrıca Antalya’da turizm komisyonu oluşturulması için ATSO nezdinde çalışmalar yapılması konusunda da fikir birliğine varıldı. Seyahat Acenteleri Derneği Başkanı Ferit Turgut “Bu toplantı verimli olmuştur. Hep birlikte bundan sonraki oluşturacağımız projelerde ortak hareket edeceğiz. Komisyonumuzu kuruyoruz bundan sonra ada bu komisyona yeni komitelerle destekleyeceğiz”dedi. Acente yetkilileri yaptıkları açıklamalarda geçtiğimiz günlerde Kemer esnaflarının kent içerisinde astıkları bilbordlar ile acenteleri zor durumda bıraktıklarını belirttiler. Bu işi yapan gerçek acentelerin dışında kaçak sokak acentelerinin hanut faaliyetleri yaptıklarını ve bundan kendilerinin de rahatsız olduklarını belirttiler.


Ortak akıl sergilediler.
 
Acente yetkilileri, “ Kemer’de asılan bilbordlar bizleri düşündürmektedir. Burada kast edilen bizler mi, sokak acenteleri mi yoksa hanutçular mı? Bunu iyi irdelemek lazım. Eğer sizin söylediğiniz kaçak sokak acenteleri ve hantçularsa bizde sizlerin yanındayız. Bizler müşteri taşımak için binlerce araç ve eleman taşıyoruz. Bu da asında bizim işimize gelmiyor. Bizde gelen müşteriyi çarşıya salmak isteriz. Bizler turisti getirip turlar satmalıyız ki, ayakta kalalım. Bizlerde sizler gibi bu sisteme karşıyız. Bizler turistin kafasını karıştırmıyoruz. Çarşıda fiyatlarda çok farklılıklar var. Bu arada hala oteller yapılıyor. Bizler bu konuda kendi ayağımıza sıkıyoruz. Esnafımızın sorunu ebetteki var. Ancak bu sorunların muhatabı biz değil, içindeki sistemdir. Bu kadar yatak kapasitesi ile bu işler boşa. Hepimize geçmiş olsun “dediler.


ANEX Tur adına açıklamalarda bulunan Mehmet Hasan Güneysu açıklamalarda bulundu.
 
ANEX Tur adına açıklamalarda bulunan Mehmet Hasan Güneysu yaptığı açıklamasında, “ Bu masanın etrafında olması gerekenler bizler değiliz. Asıl burada bunması gerekenler bu masa etrafında yoklar. Şuna inanın, biz tur operatörleri çok zor şartlar altında çalışıyoruz. Havanda su dövüyoruz. Bizler binlerce insana bakıyoruz. Esnaf arkadaşlarımızın mücadelesi hanutla mücadele etmekse, biz tüm masraflarını karşılamaya hazırız ve ortak hareket etmeye de hazırız” dedi.


Kemer'de kurdukları esnaf platformu ile tüm dikkatleri üzerine çeken Kemer esnafının '' Hanutçuluk ve Shopping''ler konusunda yürüttükleri mücadele devam ediyor.
 
Tez Tur Genel Koordinatörü Alper Sabırlı ise yatığı açıklamasında, Kemer’de 90’lı yıllarda ve günümüzdeki iş yeri sayısının oranını sordu. Olması gereken sayıdan fazla iş yeri olduğunu savunan Alper Sabrlı, “ Açılan onlarca Shoppinglere yerel yönetimler neden ruhsat veriyor. Önce buna bakmak lazım. Tek suçlu biz gibi gösterilmeyelim. 1900’e yakın çalışanımız var. Biz de bir sitem içerisinde işlerimizi yürüyoruz. Eğer bu sistem yürümez ise biz bu kadar kişiye nasıl bakacağız” dedi. Kemer esnaf Platformu sözcüleri ise toplantı boyunca Kemer’de çarşıya müşteri gelmemesi ve hanutçuluk faaliyetleri ve shoopinglerk konusundaki sıkıntılarını dile getirdiler.
 

Toplantı sonrası yüzler gülüyordu.
 

Kemer Esnaf Paltformu sözcüsü Abdullah Çilengir, ATSO Kemer Temsilcisi Kadir Batu ve Tez Tur Genel Koordinatörü Alper Sabırlı toplantı sonrası görüşmeleri değerlendirdiler.
 
Kemer esnaf Platformu sözcüsü Abdullah Çilengir yaptığı konuşmasında, “ Son dönem Kemer’de sıkıntılar olduğu ortadır. Özellikle çarşıya turistin inmemesi, her şey dahil siteminin varlığı bizleri bitirme noktasına getirmiştir. Her geçen gün yeni shopping mağazaları Kemer’de aratarak çoğalmaktadır. Yerel yönetimler bu konuda sessiz kalmaktadır. . Buna bir de sokak acenteleri, hanutçuuk faaliyetleri de eklenince dayanılmaz bir durum oluşmaktadır. Acentelerin turisti shopinglere yönlendirmesi ve çarşıya inmelerini engellemeleri ise bizleri daha da sıkıntıya sokmaktadır. Değerli acente yetkililerimizden ricamız esnafın çarşıya da yönlendirmeleri konusunda yardımcı olmalarıdır. Bu sistemin artık sona erip, turistin özgürce alışveriş yaptığı bir ortam oluşmalıdır. Bu konuda da kim yetkiliyse görevini yerine getirmelidir” dedi.

KATIIMCI LİSTESİ

AD SOYADI FİRMA
HALİL ÖNCÜ TURİZM DOSYASI
MEHMET GEM ATSO TURİZM MESLEK KOM. BŞK            ENGİN HAVACILIK
FERİT TURGUT SAYD YÖN.KRL.BŞK                                         KESİT TRAVEL
SEFA ALTINAY SAYD YÖN.KRL.BŞK.YRD.                                       DSC MANAGEMENT
MEHMET HASAN GÜNEYSU ANEX TOUR
TUNCAY ÜNAL PEGAS TOURISTIK
NEVZAT ŞAHİN NATTA TRAVEL-SAYD ÜYESİ
SITKI MATAR NOVUM TOURISTIC
SÜLEYMAN KAYACI KENBA-SAYD ÜYESİ
ALPER SABIRLI TEZ TOUR
TİMUR BEDEL TEZ TOUR
GÖKHAN KAYA AGNE TOURS-SAYD ÜYESİ
M.NEZİH HACIALİOĞLU NEVA TRAVEL-SAYD ÜYESİ
FİKRET TULUM ODEON TOUR-SAYD ÜYESİ
IŞIL KULUY TETİK MİRAMİS TURİZM                                           ATSO TURİZM MESLEK KOMİTESİ
DİLARA TURGUT SHAKESPEARE TRAVEL                                       ATSO TURİZM MESLEK KOMİTESİ
GAMZE İNCİOĞLU SAYD
ABDULLAH ÇİLENGİR KEMER ESNAF PLATFORMU
ŞERAFET BİLDİR KEMER ESNAF PLATFORMU
Y.NECMİ EFENDİGİL KEMER ESNAF PLATFORMU
MEHMET ALİ KIZILKAYA KEMER ESNAF PLATFORMU
FATİH YÜKSEL KEMER ESNAFI
MEHMET CANATAN KEMER ESNAFI
SÜLEYMAN ARSLAN KEMER ESNAFI
KADİR BATU ATSO KEMER TEMSİLCİSİ
TAMER ALTINTAŞ KEMER ESNAFI
TURAN DERME KEMER ESNAFI