'KARAVAN ÖZGÜRLÜKTÜR, KARAVAN MUTLULUKTUR'

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey ilçesine bağlı Yamaçtepe Mahallesi’nde (Allaben Göleti civarı) tatil severler için oluşturulan karavan turizmi alanında yerli turistlerle bir araya geldi.

'KARAVAN ÖZGÜRLÜKTÜR, KARAVAN MUTLULUKTUR'

Pandemi sürecinde popülerliğini artıran bu yeni turizm konseptinin Gaziantep’te yüksek bir potansiyeli olduğuna konuşmasında dikkati çeken Başkan Şahin, “Karavan özgürlüktür, karavan mutluluktur” ifadelerini kullandı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu iş birliğinde “Türkiye’nin Karavan Park Haritası” adı altında Şahinbey ilçesine bağlı Yamaçtepe Mahallesi’nde göletin kıyısında oluşturulan karavan turizmi alanına Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ziyarette bulundu. Gezginlerin uğrak noktaları biri halini alan gölette yerli turistlerin karavanlarına misafir olan Başkan Şahin, yaptığı çay sohbetinde Gaziantep’teki pandemi sonrası değişecek yeni turizm anlayışları üzerine çalıştıklarını dile getirerek, “İnsanlar artık doğa ile iç içe olduğunda mutlu oluyor. İnsanları doğa ile buluşturmanın bir yolu da karavan turizmi. Biz de bunu fark ettik ve hemen devreye girdik. Karavan turizmine yönelik çalışmalarımıza ağırlık vereceğiz” dedi.

Pandeminin küresel ölçekte oluşturduğu tehdit nedeniyle turizm trendleri arasında ilk sıralara yükselen karavan turizmi ile Allaben Göleti civarında metropol hayatından uzak, göl kıyısında tatil severler için doğa manzaralı bir seyahat fırsatı sunuldu.

BAŞKAN ŞAHİN: ARTIK, İNSANLAR DOĞA İLE İÇ İÇE OLMAK İSTİYOR

Alleben göletinde açıklamada bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “En önemli şey vatandaş memnuniyetidir. Yaptığımız işin beklentileri karşılaması gerekiyor. Pandemi süreci başlar başlamaz yaptığımız çalışmalardan biri de turizm çalıştayıydı. Salgından sonra değişecek alışkanlıklar üzerinde durduk. Bununla ilgili soru işaretlerini gidermek adına araştırmalarımız ve fikir alışverişlerimiz oldu. Turizm çeşitliliğini mutlaka artırmamız gerektiği konusunda görüş ortaya çıktı. Şehrimiz açısından karavan turizmine ve kanyon turizmine ağırlık vermemiz gerektiğini gördük. Bu iki başlıkla ilgili yoğun bir şekilde çalışmaya başladık. Karavan turizmi için Allaben göletinde bir yer inşa ettik. Yeşil ve sessizliğin yoğun olduğu bu bölgede ziyaretçilerimize sakin bir ortam sunmayı amaçlıyoruz. Doğa insanı mutlu ediyor. Artık büyük şehirlerde insanlar artık sakin bir ortam doğanın görünür kılındığı alanlarda vakit geçirmek istiyor. Bize düşen şeyde bu talebi organize ettiğimiz alt yapılarla yerine getirmekti. Bu iş hakikaten uzmanlık istiyor. Biz de bu işin yetkilileriyle bir araya geldik ve adımımızı attık. Bu bölgede Gaziantep’te dahil olmak üzere az sayıda karavan gezginlerinin konaklayacağı alanlar mevcut. Şimdiye kadar bu büyük bir eksiklikti. Biz de bunu fark ettik ve hemen devreye girdik. İnşallah bu işi daha da büyüteceğiz. ‘Şimdi Gaziantep’e gelme zamanı” sloganıyla yola çıktık. Karavan turizmi de bu şehri cazip kılacak diğer alternatiflerden turizm başlıklarından biri olacak” diye konuştu.

KİLECİ: KARAVAN TURİZMİ GEÇMİŞTE OLDUĞU GİBİ POPÜLERLİĞİNİ ARTIRACAK

Allaben göletinde karavanıyla tatilini yapan bir diğer gezgin de Gaziantep İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Fikret Kileci’ydi, dünyanın konaklama anlayışından tutunda tatil anlayışına kadar büyük bir değişime girdiğini aktaran Kileci de şunları söyledi: “Kalabalığın olduğu 5 yıldızlı tatil otellerinin yerini giderek daha sakin bir konsepti barındıran karavan turizmi alacak. Çocukluğumuzdaki butik oteller, karavan ve çadırlar yeniden trend tatil anlayışlarına dönüşüyor. Bu anlamda da baktığımız zaman Gaziantep’te içinde bulunduğumuz karavan parkının göletin kenarında olması bu bölgeyi çok cazip kılıyor. Gaziantep’teki karavan parkı sayısı zamanla artacaktır. Çünkü şehirde çok güzel lokasyonlar, tarihi mekanlar bulunuyor.”

SIDDIKOĞLU: KARAVAN TURİZMİNE OLAN RAĞBET GÜN GEÇTİKÇE ARTACAK

Karavanında bir şehirden diğerine seyahat eden Mustafa Hilmi Sıddıkoğlu ise karavan turizminin Gaziantep’in tanıtılmasında da şu anki süreçte en önemli unsurlardan biri olduğunu belirterek, “Karavan turizmine olan rağbet gün geçtikçe artacak. Şehrin içindeki esnafında ekonomik anlamda bu turizm anlayışıyla hareketlenecek. Tesisin elektrik, su gibi ihtiyaçlarda teknik bir sıkıntı yok. Bu noktada Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.