İŞTE RUSYA'YI ZİYARET ETMEK İÇİN 9 NEDEN

Kurban Bayramı’nda vize işlemleriyle uğraşmadan, kültür sanat ve tarihsel değerleriyle öne çıkan  iki tarihi kenti ziyaret etmek, farklı bir kültürü tanımak ister misiniz ?Online seyahat asistanı Bavul.com, 4 günlük Kurban Bayramı’nda seyahat edilecek yer arayanlara Moskova ve St.Petersburg’u öneriyor. Kurban Bayramı’nda 4 gece 5 günlük özel Rusya turu düzenleyen Bavul.com’a göre Rusya Federasyonu’nun ihtişamıyla göz kamaştıran iki tarihi kenti St.Petersburg ve Moskova’yı görmeniz için sadece Rusya’ya özgü 9 özel ve  güzel sebep var.

1-St.Petersburg tüm ihtişamıyla sizi bekliyor

Rusya’nın Avrupa’ya açılan penceresi olan St.Petersburg, Rusya’nın 1917 Rus Devrimi’ne kadar 200 yıl boyunca başkentlik görevini üstlenmiş. UNESCO Dünya Miraslar Listesi’nde yer alan St. Petersburg, ihtişamlı mimarisi, su kanalları, tarihi köprüleri, heykelleri, müzeleri, parkları, sarayları, katedralleri ve kiliseleriyle ziyaretçilerin hayran kaldığı bir şehir.

Dünyanın en önemli müzelerinden biri olan Hermitaş Müzesi, Rus barok mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Kışlık Saray’ın da içinde bulunduğu ünlü Hermitaş Müzesi, St.Petersburg’un ziyaret edilecek mekanları arasında ilk sırada yer alıyor.  Dış cephesinde yaklaşık 400 sütun ve 16 farklı pencere tasarımı bulunan Kışlık Saray, devrim dönemine kadar çar ve ailesinin  yaşadığı yer olarak kullanılmış. Bu kompleks içerisinde III. Petro’nun eşi Büyük Yekaterina’nın Batı Avrupa’dan getirttiği binlerce resim, porselen parçalar ve değerli taşlar gibi eşsiz bir koleksiyon sergileniyor. Müzede tarih öncesi sanat eserlerinin yanı sıra Rus Sanatı, Klasik Sanat, Doğu Sanatı, Fransız ve İngiliz Sanatı, İtalyan ve İspanyol Sanatı ve 20. yüzyıl Avrupa Sanatı eserleri de yer alıyor.

St. Petersburg’un en eski taş binası olan ve Büyük Petro için inşa edilen Yazlık Saray ise denizcilik temalı rölyefler ile bezenmiş. Picasso’nun “Büyük Kafalar” adlı tablosunun yer aldığı Mermer Saray da görülmesi gereken yerler arasında.

Liteyny Köprüsü, Catherina the Great Statue, Petro-Pavel Kalesi, Dökülen Kan Kilisesi, Aziz İsak Katedrali, Kazan Katedrali, Çeşme Kilisesi, Rus Müzesi, Griboyedov Kanalı ve Zafer Anıtı gibi eserleri de görmeden St. Petersburg’dan ayrılmayın.

Ayrıca St. Petersburg dünyanın en çok müzeye sahip olan kentlerinden biri. Çok sayıda müze, sanat galerisi, tiyatro ve kültür merkezi bulunan bu şehirde, Lenin Müzesi, Pushkin Müzesi gibi bir çok müze bulunuyor.

Beyaz Geceler Dans Festivali, Baltık Ülkeleri Tiyatro Festivali, Russian Winter Festival, Goodbye Russian Winter Festival ve Osenie Ritmy Uluslararası Caz Festivali St. Petersburg’a özgü festivaller arasında yer alıyor. Şehirdeki gece kulüpleri ve barlar da alternatif eğlence arayanların adresi.

2-Modern Rusya’nın başkenti Moskova

Başkentlik ünvanını St.Petersburg’dan alan Moskova, Modern Rusya Federasyonu’nun başkenti. Dünyanın en çok turist çeken kentlerinden biri. Gazeteci Mehmet Ali Birand’ın SSCB henüz dağılmamışken sürekli televizyon anonslarını yaptığı, Stalin’in mozolesinin bulunduğu ve Kızıl Ordu’nun geçit yaptığı tarihi Kızıl Meydanı bile tek başına Moskova’yı ziyaret etmek için önemli bir neden. Ancak Moskova St. Basil Katedrali, Kremlin Sarayı, Arbat Sokağı, Novodevici Mezarlığı, Güvercin Tepesi, Moskova Metrosu, Yedi Kız Kardeşler, Borodino Panorama müzesi, Tverskaya Caddesi ve Maksim Gorki Parkı ile de ziyaretçilerini ağırlıyor.

Moskova'nın merkezinde yer alan Kremlin Sarayı, yüksek duvarları ve burçları ile ilgi çekiyor. Borovitsky Tepesi'ne kurulan Kremlin'den Moskova Nehri, Kızıl Meydan, Saint Basil's Katedrali ve Alexander Bahçesi görülebiliyor. Lenin'in mumyalanmış naaşının da yer aldığı Lenin Mozolesi de Kızıl Meydan’ın en çok ilgi gören noktalarından birisi.  Kızıl Meydan’daki Saint Basil's Katedrali de Rusya'nın Avrupa ile Asya'yı birleştirmesinin sembolü olarak gösteriliyor.

 3-Kremlin ve Kızıl Meydan’da tarihi koklayın

Moskova’ya gelen her turistin mutlaka görmesi gereken yerlerin başında Kremlin ve Kızıl Meydan geliyor. Kentin kalbi olarak bilinen Kremlin ve komünizm döneminin en önemli olaylarının meydana geldiği Kızıl Meydan tarihi ve turistik simgelerle dolu. Hem gece hem de gündüz farklı bir ambiyansa sahip olan Kızıl Meydanı mutlaka iki zaman diliminde de ziyaret etmek gerekiyor.

 4-Bolşoy Balesi ve Tiyatrosu

Rusya, bale ile özdeşleşen sayılı ülkelerden. Perdelerini ilk kez 1825 yılında açan dünyaca ünlü Bolşoy Balesi, Ruslar’ın en meşhur ve prestijli tiyatrosu. Tüm dünyada tanınan Rus balesinin Bolşoy’daki gösterilerini izlemek için günler öncesinden yer ayırtmak gerekiyor. Yaklaşık 132 sinema, 92 tiyatro, 24 konser salonu bulunan Moskova’da Malyi Tiyatrosu, Vakhtangov Tiyatrosu ve Moskova Sanat Tiyatrosu kentin en önemli tiyatroları arasında bulunuyor. Sirkleri de meşhur olan kentin, Moskova Devlet Sirki ve Tvestnoy Bulvarı üzerinde bulunan Moskova Sirki ilgi çekiyor.

5-Moskova Metrosu’ndaki sanat eserlerine şans dokunuşu yapın

1935 yılından beri hizmet veren Moskova metro hattı, dünyadaki en görkemli metro istasyonlarına sahip. Stalin öldüğünde 4 hatla hizmet veren bu metro, günümüzde 12 hattan oluşuyor. Her istasyonun birbirinden farklı dekore edildiği Moskova Metrosu’ndaki istasyonlar,  yapıldıkları döneme ait izler taşıdığı için ziyaretçiler, aynı zamanda şehrin tarihine de tanıklık ediyorlar. Özellikle Mayakovskaya, Komsomolskaya, Novoslobodskaya ve Kropotkinskaya istasyonları başlı başına birer sanat eseri kabul edilebilir. Bu istasyonlardan birinde bulunan “asker ve köpeği” heykellindeki köpeğin burnuna mutlaka dokunan Ruslar, bunun kendilerine iyi şans getireceğine inanıyor.

6-Arbat Caddesi’nde turlamak hoşunuza gitmez mi ?

Moskova’nın İstiklal Caddesi olarak da tanımlayabileceğimiz Arbat Caddesi şehrin entelektüel kesimiyle özdeşleşmiş durumda. Moskova’nın en canlı caddesi sayılan Arbat’ta pek çok hediyelik eşya dükkanı, lokanta, kafe, tiyatro, müzisyen ve ressam bulunuyor. Puşkin Çaykovski,  Mayakovskiy ve Meyerhold gibi ünlülerin yaşadıkları yerleri merak ediyorsanız Arbat’a mutlaka uğramalısınız. Arbat Caddesi’nin en önemli özelliklerinden birisi de yalnızca yayalara açık nadir caddelerden biri olması.

7- Vize ile uğraşmayın

ABD ve Avrupa ülkelerine vize uygulayan Rusya Federasyonu, 11 Mayıs 2010 tarihinden itibaren Türklere vize uygulamasını kaldırdı. Ruslar, Türk turistlere dostça ve sempatiyle yaklaşıyor.

8-Sıradışı alışveriş için en doğru adres

Hangi ülkeden rengarenk Matruşka bebekler ve Rus votkası alabilirsiniz ki ? Sadece bu değil; Sovyet Sosyalist Cumhuriyet Dönemi’nden kalma Kızılordu şapkaları, general rozetleri, antika süs eşyaları, ünlü Rus yazarların ikinci el kitapları, Rus çikolatası ve havyar turistleri hediye arama zahmetinden kurtarıyor.

9- Novodeviçi Mezarlığı’nda “keyifli” bir gezi

Turistik gezi sırasında kim mezarlık gezmek ister ki ? Ama bu yüzlerce sanat eseri ile süslenmiş, her biri özel olarak ölen kişinin taşıdığı niteliklere göre heykellerle süslenmiş galeri gibi bir mezarlıksa gezmekten keyif alacaksınız. Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Novodeviçi Mezarlığı,  aralarında Gogol, Çehov, Boris Yeltsin ve Nazım Hikmet’in de aralarında bulunduğu  27 bin ünlü ismin mezarı bulunuyor. Moskova’da bulunan ve aralarında sanatçıların da bulunduğu özel bir kurulun değerlendirmesiyle devlet kararıyla ünlü kişilerin gömülmesine izin verilen Novodeviçi Mezarlığı’nda her mezar bir sanat eseri niteliğinde. Saatlerce gezilebilen mezarlığı ziyaret etmek, turistlere farklı bir deneyim yaşatırken hüzün değil, keyif veriyor.

Bavul.com’un Kurban Bayramı’nda 4 gece 5 gün olarak 699 Euro’ya düzenlediği uçak dahil Rusya Turu 23 -27 Eylül 2015 tarihlerinde gerçekleştirilecek.