İSTANBUL’U ALMANYA’DA ETKİN TANITIN!

İSTANBUL’U ALMANYA’DA ETKİN TANITIN!
Heyette bulunan Berlin Eyalet Parlamentosu Başkanı Ralf Wieland, Berlin Eyalet Parlamentosu ikinci başkanları Anja Schillhaneck ve Andreas Gram, direktör Christian Christen, protokol müdürü Karin Brandes ve Berlin Tanıtım Ofisi Müdürü Burkhard Kieker basın mensuplarıyla yaptıkları sohbette, İstanbul’un Almanya’da etkin tanıtılmasını önerdiler.

Sohbette İstanbul’a ilk kez geldiğini belirten Berlin Eyalet Parlamentosu Başkanı Ralf Wieland, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından iyi karşılandıklarını, İstanbul’da gördükleri gelişmeden çok etkilendiklerini belitti. Tarlabaşı’nı da gezen heyet üyeleri, böylesi büyük projelerin yerel halkta zaman zaman sıkıntılar yaratabileceğine dikkat çektiler. İstanbul’a gelmemiş Almanlarda bazı ön yargılar olduğunu hatırlatan heyet üyeleri, İstanbul’da kamu ve özel sektörün Almanya’da etkili tanıtım yapması gerektiğini belirtiler.

Berlin Tanıtım Ofisi Müdürü Burkhard Kieker, Türklerin Almanya’da en çok tercih ettikleri kent olduklarını belirterek “Geçen yıl kentimizde 100 bin Türk ziyaretçi ağırladık. Berlin Duvarının yıkılışının 25 yılı münasebetiyle, 7-9 Kasım tarihlerinde Soğuk Savaşın 1989 yılında sona erip, barışçıl yola girişi temalarla anlatacağız. Şenlikleri kutlamak için Helyum dolu 8 bin balon uçurulacak. Bu etkinliklerle 1 milyon turist çekmeyi planlıyoruz” dedi.

Berlin’de yapılacak etkinliklerde neler yapılması gerektiğin konusunda fikir alışverişinin yaşandığı sohbette vize konusu da tartışıldı. Basın mensupları heyete, Türklere kolay vize verilmesi halinde, günümüzde 100 bin olan Berlin’in Türk ziyaretçisinin katlanarak artacağını belirttiler.
Heyete başkanlık eden Berlin Eyalet Parlamentosu Başkanı Ralf Wieland bu konuda özetle şunları söyledi: “Vize konusunda yaşanan sıkıntıların büyük bir kısmı Almanya’dan değil, Schengen kurallarından kaynaklanıyor. Berlinliler nazik insanlar olarak bilinmiyor, pasaport kontrol edilirken kaba davrananlar olabiliyor. Bizden kaynaklı yaşanan sıkıntıların düzeltilmesi konusunda her düzeyde yöneticiye sorumluluk düşüyor, biz de elimizden geleni yapacağız.”