İSTANBUL'DA OTEL FİYATLARI DİBE VURDU

Türkiye kış uykusuna hazırlanıyor, Marmaris direniyor

Sonbaharın sonlarına yaklaşılan Kasım ayında, fiyatlardaki gerilemenin en büyük olduğu dördüncü Avrupa ülkesi konumundaki Türkiye’de fiyatlar kış durgunluğuna hazırlanıyor. Fiyatların daha da düşerek bir önceki aya göre ortalama yüzde 15 gerilediği Türkiye, 86 avro ile hala 106 avro olan Avrupa ortalamasının altında seyretmeye devam ediyor.tHPI raporunda, büyük düşüşlerin gözlemlendiği Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında bir önceki aya göre en hızlı düşüşü gören beldenin yüzde 38 değer kaybeden Side olduğu bildirildi (46 avro). Listede Side’yi Fethiye (eksi yüzde 32, 57 avro) ve Belek (eksi yüzde 29, 120 avro) takip ediyor. Kasım ayında fiyat artışı yaşayan ender beldelerden biri de Marmaris oldu. Havanın etkisiyle artan iç turizmin ve düzenlenen bazı etkinliklerin de desteğiyle fiyatların yüzde 21 artığı Marmaris’ te oda fiyatları 67 avro seviyesine çıktı.

Avrupa destinasyonları sonbahar indirimine girdi

Rapordaki verilere göre, yüksek fiyatlarıyla tanınan Avrupa destinasyonlarında Kasım ayında hızlı bir fiyat düşüşü yaşandığı gözlendi. Avrupa’nın en çok turist çeken şehirleri arasında ikici sırada bulunan Roma’da standart çift kişilik oda fiyatı yüzde 26 oranında düşerek ortalamada 116 avro seviyesine indi. Avrupa’nın diğer favori turistik kentlerinde de durum değişmedi. Sonbahar biterken, düşen fiyatlarıyla Floransa (96 avro, eksi yüzde 25), Venedik (132 avro, eksi yüzde 33), Madrid (97 avro, eksi yüzde 14) bir önceki aya göre daha hesaplı şehirler olarak dikkat çektiler. Kuzey Avrupa destinasyonlarından Dublin’de ise otel fiyatları bir önceki yıla göre yüzde 22 gerileyerek 2009 yılında ilk defa 100 avronun altına düşerek 96 avro seviyesine indi.

En pahalı ve en ucuz şehirler

Avrupa’nın en ucuzları listesinde Prag ve Budapeşte yine üst sıralarda yeraldılar. Bu kentlerde konaklamak isteyen tatilciler, Kasım ayında çift kişilik standart bir oda için 69 avro ödeyecekler. Lizbon’u tercih edenler ise 85 avroya konaklayabilecekler. Raporda yer alan en ucuz şehir ise, Avrupa´nın en iyi korunan Orta Çağ kentlerinden birine olan ve Polonya´nın kültürel başkenti Krakov. Krakov’da ortalama 59 avroya konaklamak mümkün. Fiyat artışı kaydeden ender şehirlerden biri olan Cenevre ise Avrupa’nın en pahalı kenti olarak listenin başında yer alıyor. Cenevre’de bir gece kalmanın bedeli 191 avro, fiyatı neredeyse hiç değişmeyen Londra’da ise 146 avro. İskandinav ülkelerinde de durum benzer: Stokholm’da bir gece konaklamak ortalama 158 avro, Kopenhag’da 154 avro seviyesinde. Oslo’da da yılın en yüksek fiyatına erişildiği (174 avro) raporda belirtiliyor.

Otel fiyatları karşılaştırma sitesi www.trivago.com.tr nin Otel Fiyat Endeksi (tHPI), trivago’da en çok talep gören Avrupa şehirlerinin konaklama fiyatlarını yansıtmaktadır. Araştırmada çift kişilik standart oda fiyatları kullanılmaktadır. Değerlerin belirlenmesinde, kullanıcılar tarafından yapılan günlük ortalama 40.000 otel fiyatları karşılaştırması baz alınmaktadır. Yapılan bu karşılaştırmalar arasından, bir sonraki aya ait karşılaştırmalar kaydedilerek, tHPI’nin açıklandığı aya ait gecelik konalama ücretleri önceden belirlenebilmektedir. trivago Otel Fiyat Endeksi (tHPI), Avrupa online rezervasyon pazarındaki fiyatları yansıtmaktadır. Şehirlerin, bölgelerin ve ülkelerin ortalama gecelik konaklama fiyatlarını 53 farklı online acente ve otel zincirleri etkilemektedir.