İSTANBUL'DA, 766 TESİSTE 93 BİN 299 YATAK KAPASİTESİ BULUNUYOR

İstanbul, birkaç yıl içinde, 817 otel ve 113 bin 99 yatak kapasitesine sahip olacak

 
İftar yemeğinde bir konuşma gerçekleştiren TUROB Başkanı Timur Bayındır, şunları söyledi:
“İstanbul’un konaklama altyapısına yönelik, 2 aydır yaptığımız ar-ge çalışmasının ardından, kentimizin ilçeler bazında sahip olduğu otel ve yatak kapasitesinin fotoğrafını çektik. 
Buna göre, Avrupa Yakası’nda; 666 tesiste, 39 bin 895 oda ve 79 bin 815 yatak kapasitesi bulunuyor. Anadolu Yakası’nda; 100 tesiste, 6 bin 757 oda ve 13 bin 484 yatak kapasitesi mevcuttur. Şu an, İstanbul genelinde toplamda, 766 tesiste, 46 bin 652 oda ve 93 bin 299 yatak kapasitesi vardır. Yatırımı devam eden 51 tesisteki, 9 bin 512 oda ve 19 bin 800 yatakta eklendiğinde, İstanbul’un konaklama altyapısı birkaç yıl içerisinde, 817 otel ve 113 bin 99 yatak kapasitesi olacaktır. Araştırmayı, yıldızları ve ilçeler bazında gerçekleştirdik. Hazırladığımız raporu, önümüzdeki günlerde, web sitemiz www.turob.org da Sizler ile paylaşacağız”
 
 

2010 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası’nın yarattığı değer para ile ölçülemez

 
2010 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası’na değinen TUROB Başkanı Timur Bayındır, “2010 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası’nda, gözler Türkiye üzerine çevirmiştir. 28 Ağustos ile 12 Eylül tarihleri arasında, İstanbul, İzmir, Kayseri ve Ankara’da oynanmakta olan şampiyona için 23 ülkeden takımlar geldi.  Organizasyona, 4 ilimizde de, başarıyla ev sahipliği yapıyoruz. Basında çıkan haberlere göre, 15 günde şampiyonanın ekonomiye yaratacağı katkı, 160 milyon Euro olarak açıklansa da, bu tür spor organizasyonlarının, ülke tanıtımına ve ülke imajına katacağı değer, parayla satın alınamayacak ölçüde büyüktür. Şampiyona, 150’ye yakın ülkenin televizyonlarında yayınlanmaktadır” diye konuştu.
 

Uluslararası turizm fuarlarında destinasyon tanıtımı yapılıyor

 
TUROB’un son 25 yıldır uluslararası turizm fuarlarına katıldığını anlatan Timur Bayındır, konuşmasına şöyle devam etti:
“ 20 ile 22 Ekim 2010 tarihleri arasında, Rio de Janeiro’da yapılacak ABAV Turizm Fuarı’na, 8 ile 11 Kasım tarihleri arasında, İngiltere’de yapılacak WTM Turizm Fuarı’na, 18 ile 21 Kasım 2010 tarihleri arasında, Selanik’te yapılacak olan Philoxenia Turizm Fuarı’na katılacağız. Yurtdışındaki fuarlarda; hem, İstanbul Destinasyonunu ve ülkemizi tanıtıyoruz, hem de, 2011 yılının nasıl geçeceğine ilişkin öngörüleri gözlemliyoruz” şeklinde konuştu.


‘İl Turizm Koordinasyon Kurulu Toplantısı’ yapılacak

 
Önümüzdeki günlerde ‘İl Turizm Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nın yapılacağını belirten Timur Bayındır, “Geçtiğimiz günlerde, İstanbul Valisi Sayın Hüseyin Avni Mutlu beyefendi, Birliğimizi ziyaret ettiğinde, karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Ve, İstanbul ili genelinde, yaşanan sorunların çözümüne yönelik, ‘İl Turizm Koordinasyon Kurulu Toplantısı’, 17 Eylül tarihinde, kamu ve özel sektör temsilcilerinin katılımı ile İstanbul Valiliği’nde yapılacaktır. Burada, sorunlarımıza yönelik çözüm önerilerini, masaya yatıracağız” dedi.
 

TUROB’un web sitesi güncellendi

 
Konuşmasında, TUROB'un, web sitesinin güncellendiğini kaydeden Timur Bayındır, şunları söyledi:
“Zengin içeriği ve renkli görselleriyle kullanımı kolay özelliklere sahip olan www.turob.org web sitemizde; site içi arama motoru sayesinde, araştırmalarınızı, kolayca ve hızlıca yapmanız mümkün olacaktır. Şifrelerinizi girerek, kanunlar ve genelgeler ile ilgili bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Siteye bir de, “CV bankası” ekledik. İstanbul.com’a, sitemizi güncellediği ve teknik anlamda bizi desteklediği için teşekkür ediyoruz”
 
 

Sponsorlara ve BW The President Hotel’e teşekkür

 
TUROB’un sponsorları ile BW The President Hotel’e teşekkür eden Timur Bayındır,
“Her zaman yanımızda olan ve sektörümüze büyük katkılar sağlayan sponsorlarımız; Ecolab, Metro, Yurtiçi Kargo, Boyut Yayın Grubu, Renova’ya huzurlarınızda bir kez daha teşekkürü bir borç biliyoruz. Bizlere bu güzel ortamı hazırlayan, BW The President Hotel Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Süleyman Çetinsaya, Genel Koordinatörü Sayın Recep Arifoğlu, Genel Müdürü Sayın Gülseren Vatansever ve değerli ekibine en derin şükranlarımızı sunuyoruz” diye konuştu.
 

Üyelik ve teşekkür plaketleri

 
Konuşmanın ardından, Başkan Timur Bayındır tarafından Art City Hotel’den Cengiz Fison ile BW Amber Hotel’den Alihan Akkoç’a, Üyelik Plaketleri verildi. 
Ardından, Başkan Timur Bayındır, BW The President Hotel Genel Müdürü Gülseren Vatansever’e, Teşekkür Plaketi verdi.