İSRAİL'Lİ TURİSTLERİN ANTALYA'YA DÖNÜŞÜ BAŞLADI

Başkan Budak açıklamasında şunları kaydetti:
“İsrailli ziyaretçi sayısındaki değişim, Antalya’nın geleneksel konukları olan turistlerin Antalya’ya dönmeye başladıklarını göstermektedir.2010 yılı Mart ayında İsrail’den gelen ziyaretçi sayımız 13.787 iken, bu sayı 2011’de 1.267’ye, 2012’de 363’e düşmüştü. Bu yıl ise Bakanlık verilerine göre, İsrailli ziyaretçilerimizin sayısı Mart ayında geçen yıla göre yüzde bin oranında bir artışla 4.117’ye çıkmıştır.Esasen bu dönüşün ilk sinyalleri Şubat ayında başlamıştır. Geçen yıl Şubat ayında yalnızca 12 olan İsrailli konuklarımızın sayısı bu yıl Şubat ayında yüzde on bin oranında artışla 1221’e ulaşmıştır.
Buna göre İsrail halkı, İsrail hükümetinden önce Türkiye’ye dönüşü başlatmışlardır.
Türkiye genelinde de İsrailli ziyaretçilerimizin sayısında artış görülmektedir, ancak Antalya’daki gibi hızlı bir değişimden söz edemeyiz. Örneğin Şubat ayı itibariyle İsrail’den ülkemize gelen ziyaretçi sayısı geçen yıla göre yüzde 82 artarak 5 bine ulaşmıştır.
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası olarak ilimizin uluslararası barışın gelişmesine bu şekilde katkı yaptığını bir kez daha görmekten mutluluk duyuyoruz. Antalya her ülkeden, her dinden milyonlarca insanın birlikte huzur içinde tatil yaptığı gerçek bir turizm merkezi olduğunu en güzel biçimde kanıtlamaktadır.
İsrail hükümetlerinin davranışları ve hataları elbette ki, İsrail vatandaşlarından bağımsızdır. İsrail halkı geçmişte her mevsim Antalya’nın geleneksel konukları olmuştur. Hükümetlerimiz arasındaki ilişkilerin turizme çok daha olumlu yansıyacağını bekliyoruz.
Bu düşüncelerle İsrailli konuklarımızı da diğer ülkelerden gelen konuklarımız gibi dostluk ve barış dilekleriyle karşılıyoruz.”