İŞ SANAT 2009'U ÇİGAN MÜZİĞİ İLE UĞURLUYOR

 

Gypsy Devils Orkestrası, birbirinden orijinal besteleri,, meydan okuyan düzenlemeleri ve hiç görülmemiş müzikal kombinasyonlarıyla yepyeni bir çingene orkestrası imajı oluşturdu. Slovak, Rus, Macar, Yunan, Yahudi ve Roman geleneksel şarkılarından caza, operetlerden film müziklerine çeşitlemeler yaparak geleneksel müzikleri hiç alışılmadık performanslarla dünyaya ulaştıran The Gypsy Devils Orkestrası, Ağustos 2007’de müzik dünyasına Devil’s Violin ismi ile adım attı. Müzisyenlerden birinin ayrılması ile geriye kalan 7 kişi gruba The Gypsy Devils adını verdiler. Genç keman virtüözü Stefan Banyak'ın katılması ile grup medyanın ve dinleyicilerin gözdesi oldu.

Orkestranın bütün düzenlemeleri grubun üç üyesi tarafından gerçekleştiriliyor: E. Šarközi, E. Hasala, Z. Grunza. Grubun yeni projeleri arasındaki “Gypsy Devils Senfoni Seansları” çigan müziklerini senfoni orkestrasıyla bütünleştiriyor. Grup bugüne kadar büyük orkestra, besteci, şarkıcı ve müzisyenlerle sahneye çıktı. Gipsy Kings bu isimlerden sadece biri.

En saygın salonlarda sahne aldı

Grup, 2000 yılında Devils Violin adıyla En İyi Orkestra, En İyi Albüm, En İyi Performans kategorileri olmak üzere, Slovak Müzik Akademisinin 3 Grammy ödülünün sahibi oldu. Repertuar çeşitliliği ve zenginliği ise ayrıca dikkat çeken orkestra ABD’den Çin’e uzanan bir coğrafyada Londra’nın Kraliyet Operası’ndan Münih’teki Hans Max Salonu’na kadar en saygın müzik merkezlerine yepyeni bir müzik sundu.

Müzisyenler: Cimbalomdo Ernest Sarközi, kemanlarda Stefan Banyak ve Emil Hasala, klarnette Zoltan Grunza, viyolonselde Silvia Saroziova, viyolada Josef Farkas ile kontrbaslarda Alexander Mihok ve Tibor Levai.

Strauss’la yeni yıl coşkusu

İş Sanat 2010’a yeni yılın en renkli etkinliklerinden biriyle merhaba diyecek. İş Sanat’ın klasikleşen gösterilerinden “Yeni Yıl Konseri”, bu yıl geçtiğimiz sezondan hatırlayacağınız bir topluluk ve şefini konuk ediyor. 2009’da Nikolaj Znaider’in unutulmaz konserinde ona eşlik eden Prag Filarmoni, şefleri Jakub Hrusa ile şimdi bir değil, iki yeni yıl konseri için İstanbul’da olacak. Yoğun ilgi gösterilen Strauss konserlerinin biletleri aylar öncesinden tükendi.
1994 yılında ünlü şef Jiri Belohlavek’in kurduğu Prag Filarmoni, bugün Avrupa’nın önde gelen orkestraları arasında yer alıyor. Klasik bir Viyana orkestrası formatındaki topluluk, klasik ve romantik dönemden 20. yüzyıl ve çağdaş bestecilere uzanan zengin repertuarının yeni yıla yakışan bölümünü sunacak. Oğul Strauss’un tüm dünyada yeni yıl klasiği olan yapıtlarını seslendirecek topluluğa dansçılar da valsleriyle eşlik edecek. Prag H. And F. Karas Dans Okulu Dansçıları, izleyicileri rengarenk bir yeni yıla hazırlayacak.