III. TURİZM ÖĞRENCİLERİ KURULTAYI DÜZENLENDİ

Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi ve Turizm ve Gezi Kulübü tarafından düzenlenen III. Turizm Öğrencileri Kurultay’ı, 30 farklı üniversiteden turizm alanında lisans eğitimi gören 77 öğrencinin katılımı ile Eskişehir’de düzenlendi. Kurultay’da yaz stajı, work and travel programı sorunları, akademik danışmanlık hizmetleri, hızla artan okul ve bölümler, ders kitapları ve turizm bölümü mezunlarının kamuda istihdamı sorunları ele alındı.

18 Nisan 2013, Perşembe günü Anadolu Üniversitesi Kongre Merkezi Salon Anadolu’da gerçekleştirilen açılış programında Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Meryem Akoğlan Kozak “Turizm eğitiminin ve turizm sektörünün sorunlarının turizm akademisyenleri tarafından sıkça ele alındığını, fakat bu sorunların turizm öğrencileri açısından değerlendirilmediğini, turizm sektörünün ve turizm eğitiminin gelecekteki sahiplerine bu konuda söz hakkı tanıyan kurultayda elde edilen çözüm önerilerinin dikkate alınması gerektiğini” belirti. Anadolu Üniversitesi Turizm ve Gezi Kulübü Başkanı Ayberk Telkök ise “Turizm Öğrencileri Kurultayı’nın amacının turizm öğrencilerinin sektöre ve turizm eğitimine dair düşüncelerini özgürce dile getirmelerinin ve öğrencilerin bir araya gelerek kendi aralarında işbirliği olanaklarını artırmak olduğunu” dile getirerek, Kurultay’a destek veren Simit Sarayı Anadolu Üniversitesi Şubesi’ne, Pınarkaya Gıda’ya ve Bahar Yemek’e teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ve açılış kokteylinin ardından çalışma komisyonlarında tespit ettikleri sorunları tartışan ve çözüm önerileri üreten kurultay delegelerinin çalışmaları 19 Nisan 2013, Cuma günü sonuçlandı. Belirlenen altı çalışma komisyonunda komisyon başkanı olarak görev alan altı öğrenci çalışma gruplarında tespit ettikleri sorunları ve çözüm önerilerini delegelerle paylaştılar. Turizm öğrencilerine yaz stajları süresince uzmanlaşmalarına olanak tanınması gerektiğini, üniversitelerinin akademik takvimlerinin yaz stajlarının sürelerini göz önünde bulundurarak belirlenmesi gerektiği, ABD’de bulunan Türk Büyükelçiliklerinin Work And Travel Programı’nda daha aktif bir paydaş olması gerektiğini, akademik danışmanların öğrencilerin kariyer planlamasında daha aktif görev almaları gerektiğini dile getiren komisyon başkanları, önerilerini delegelerle tartışarak fikir birliği sağlanması yönünde de çalışmalarda bulundular. Komisyon raporlarının sunulmasının ardından bir sonraki Turizm Öğrencileri Kurultayı’nın düzenlenmesi için yapılan konsey seçimi yapıldı. Sekiz öğrencinin aday olduğu konseye Akdeniz Üniversitesi’nden Onur Alp Arıkan, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden Ulubey Sezer ve Serkan Koç, Selçuk Üniversitesi’nden Serhat Turak ve Çukurova Üniversitesi’nden Gülistan Turpçu seçildi.

Konsey seçiminin ardından konsey üyelerini tebrik eden ve kapanış konuşmasını yapan Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi Müdürü Prof. Dr. Nazmi Kozak konsey üyelerini tebrik ederek “Turizm Öğrencileri Kurultayı’nın önümüzdeki yıllarda diğer üniversitelerin de ev sahipliğinde düzenlenmesinin daha çok öğrenciye ulaşmada önem teşkil ettiğini” belirtti.
Kurultay programının son gününde öğrenciler Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı’nı, Kentpark’ı, Odunpazarı Tarihi Bölgesi’ni gezdikten sonra Eskişehir’den ayrıldılar.