HER ŞEY DAHİL OTELLERE BAL DENETİMİ

HER ŞEY DAHİL OTELLERE BAL DENETİMİ

Yeni düzenlenme çerçevesinde artık uygunsuz gıda ürünü tespit edildiğinde, üründe taklit ya tağşiş yapıldığı görüldüğünde, ceza ve toplatmanın yanı sıra teşhir mekanizmasının da devreye girdiğini belirten Eker, ´´Bundan sonraki denetimlerde firma, ürün, marka bunlar artık teşhir edilebilecek. Bu hafta içinde de ilk defa balda taklit ve tağşiş yapan iki firmayı teşhir ettik´´ şeklinde konuştu.

Bal firmaları mercek altında
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bal üretimi yapan iki firmayı teşhirinin yanı sıra Reklam Kurulu da ´´organik bal´´, ´´kalite ödüllü bal´´, ´´birçok hastalığa iyi gelen bal´´ gibi ifadeleri reklamlarda kullanarak tüketiciyi aldatan 2 bal firmasına toplam 155,5 bin lira para cezası verilmesini kararlaştırmıştı.RTÜK ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının tespitleri üzerine üç bal markasının reklamlarını durdurmuştu.

 Bakanlıkça artık gıdalarda taklit ve tağşiş yaparak insan sağlığı ile oynayan üreticilerin isimleri, ürün marka adı belirtmek suretiyle kamuoyunun bilgisine sunulacak. ( Kaynak: TUYED )