GÜNAY, '' BELEDİYE BAŞKANLARI NEREDE?''

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Antalya Barut Lara Otel’deki II. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde yaptığı konuşmada, turizmin kat ettiği mesafe dolayısıyla çevre ülkeler açısından da Türkiye’nin önemli bir işbirliği partneri olarak algılanmaya başladığını vurguladı.
“Çevremizdeki ülkeler artık Türkiye ile turizmde ortak çalışmalar yapmak istiyor. Bu hepimizin emeği, sizlerin çabası ile oldu” diyen Günay, gelinen noktada Türkiye’nin artık turizmde ustalık dönemine eriştiğini, izlenecek yol ve politikaların da buna göre oluşturulması gerektiğini ifade etti.

“EXPO’da Antalya’nın çabası takdire şayan”

Antalya’nın EXPO konusunda çok iyi çalışmalar yaptığını belirten Günay, bu konudaki çalışmaların takdire şayan olduğunu söyledi. Günay, İzmir’in de EXPO’yu alması halinde önemli bir manivelayı ele geçirmiş olacağını belirtti.

Sıkıntılı bir yıl yaşandığını ifade eden Günay, yükseliş trendindeki Türkiye’ye Arap baharının sonbahar gibi yansıdığını söyledi. Ortadoğu’daki 1,5 milyonluk potansiyel kitlenin bu yüzden kitlendiğini ifade eden Günay, bu nedenle çok güçlü bir barış temennisi olduğunun altını çizdi.

“Hesaplama yöntemlerinin gelişmesi turizm bütçesini de etkiler”

2012’ye korkulu girildiğini söyleyen Günay, 2011’in biraz üzerinde bir noktada yılın kapanmasının mutluluk verici olduğunu belirterek, turizm gelirlerinin sanılandan daha çok olduğunu dile getirdi.

Gelir hesaplama yöntemlerinin son derece ilkel olduğunu vurgulayan Günay, TÜİK başta olmak üzere ilgili kurumların hesaplama yöntemlerinin değiştirilecek 2013’den itibaren daha doğru bir hesaplama yöntemi ile hareket edileceğini bildirdi.

Hesaplamanın doğru yapılmasının turizmin öneminin daha iyi anlaşılması ve bütçeden aldığı payın artırılması noktasında büyük önem taşıdığını vurguladı.

İhtiyacı olan bölgeye yeni yatak

Yeni yatağa ihtiyacımız olan yerler var, olmayan yerler var. Örneğin Doğu Antalya’da doygunluk var, Batı Antalya’da yeni yatak yatırımı olabilir. İzmir’in 40 bin, Antalya’nın 400 bin yatağı var. İzmir’in Mersin’in yeni yatağa ihtiyacı var. Antalya gibi yatak açısından doygunluğa ulaşmış bölgelerde nicelik değil nitelik olarak yeni hamleler yapmamız gerekiyor.

Sınıflandırmada çevre ve kültür-sanat kriterleri öne çıkacak

Sınıflandırma yönetmeliklerini gözden geçirdiklerini kaydeden Günay, “Türkiye turizmi ustalık çağına geldi. Sınıflandırmada çevrecilik önemli faktörler arasında. Kültür ve sanat etkinlikleri ile turizmin ilişkilendirilmesi gerekiyor. Dünya güzeli otelleri yapıp içine çakma sanat eserleri koymak olmaz” diye konuştu.

Günay, sahili ve çevreyi daha iyi düzenlemek ve insana ve doğaya saygılı turizm yapmak gerektiğinin altını çizdi.

Kültür turizm koruma gelişme bölgeleri oluşturulduğuna değinen Günay, teşviklerin daha da geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Bir ilan paketi hazırladıklarını ve Başbakanlıktan onay beklediklerini kaydeden Günay, Fethiye Kayaköy benzeri bölgelerin bu kapsamda değerlendirileceğini bildirdi.

“Belediye başkanları nerde?”

Antalya’daki belediye başkanlarının Resort Turizm Kongresi’ne katılmamalarını yadırgadığını belirten Günay, “Turizmi sadece oteller, rehberler, acenteler mi yapacak?
Turizm bütün hayatı değiştiren, ileriye taşıyan bir sektör. Yerel yönetim iki misli bundan sorumlu. Böylesi toplantılara yerel yönetimlerin gelmemesi düşünülemez bir durum. Toplumun bütün kesimleri bu işin içinde olmalı” şeklinde konuştu.