GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ'NİN 57. SAYISI OKUYUCULARI İLE BULUŞTU.

Dergi de ayrıca Skal İnternational Dikertörü Salih Çene, Vera Club Hotel Mare Genel Müdürü Ali Osman Erbaş,  Liberty Hotels Ölüdeniz Genel Müdürü Efe Pars ve daha bir çok röportaj yer alıyor.

Gm Turizm ve Yönetim Dergisi 57. sayısında sektör haberlerinin yanı sıra kişisel gelişim ve yönetim yazıları ile yine dopdolu ve keyifli konularla okuyucu ile buluşuyor.

 “Genel müdürlerin sıkıntılarına katılıyorum”


Granada Hotel Yönetim Kurulu Başkanı
Hacı Osman Üçdan
Alanya’da Okurcalar Mevkii’nde hiç korkmadan bölge standartlarının üzerinde büyük bir yatırım yapan, işinin başında titizlikle çalışan, gelecekte Türkiye turizmi için daha büyük hedefleri olan Granada Hotel Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Osman Üçdan ile Türk turizmi, aile otelciliği ve Alanya bölgesindeki yatırımları hakkında konuştuk.
İşte aile oteli olan bir patrondan turizme dair özel ve samimi açıklamalar…

Bir turizm yatırımcısı olarak en çok hangi konuda zorlanıyorsunuz?

Kalifiye eleman bulmakta çok zorlanıyoruz. Bu bölgede turizm okulları açılmalı. Bölgedeki yatırım planlarımın arasında okul açma fikri de var. Gelecekte kendi elemanımı kendim yetiştireceğim.

Turizm yatırımcısı olmaktan mutlu musunuz?

Tabii ki. Turizm zevkli bir meslek. Birçok insanla tanışıyor, başka ülkelere gidiyor ve bir sürü farklı ülkeden insanlarla dostluk kuruyorsunuz. Bunları sağlamak için tesis ve işiniz ile bire bir ilgilenmeniz şart. Bizim otelimiz dışardan yönetilen patron oteli değil. Biz işimizin başında durarak tesisimizdeki tüm çalışanlarımızın ne yaptığı ile birebir ilgileniyoruz. Bu da bize başarı getiriyor. 10 oteli olup İstanbul’da yaşayan otelden bir haber, arsa devletin, para devletin olan otel yatırımcıları da var, onlarda otelcilik yapıyor bizde. Otelcilik onlar için çok kolay ama bizim için çok zor. Ama biz en iyisini yapıyor, yaptığımızı içimize sindiriyoruz.

Yatırımcı olmanın en büyük şartı nedir?


Büyük düşünmek ve korkmamak.

İlk yatırımınızı ne zaman yaptınız?


1985 yılında kuyumculuk sektörüne girdim. Toprağa ve insana yapılan, özellikle insana yapılan yatırım hiçbir zaman zarar getirmez.
İnsana yapılan yatırımın faydalarından bahsedersek neler söylersiniz?
Ben elemanlarıma beden dili eğitiminden diksiyon eğitimine, yabancı dil eğitiminden misafir ilişkileri eğitimine kadar birçok eğitim veriyorum. Elemanlarımın gelişmesini sağlıyorum. Bunun da karşılığını fazlası ile alıyorum. Sektörde macera peşinde insan çok, istikrar yok. Bir mühendis 4 yıllık üniversiteyi bitirince 2000 TL maaş alıyor, genel müdür olan bir insan ise 10.000 TL maaş ile çalışıyor. Turizmde hala eğitimli insan sıkıntısı yaşıyoruz, bunu teşvik etmekte devletimize düşüyor. Bunun yanı sıra kaymakamların iyi bir genel müdür olabileceğini düşünüyorum. Çünkü devletin işleyişini bilen biri rahatlıkla oteli yönetebilir. Sektörde bazı otel genel müdürleri var, devletin işleyişini bilmiyor, devletle irtibatı yok. Bugün sadece otel yöneten, bakanlıktan hangi yetki ile ne alınacağını ve belediyede ne konuşulacağını bilmeyen yöneticilerimiz var. Bence genel müdürün ana kaynağı yöneticilik olmalı ki oteli daha iyi yönetilebilsin.
Genel müdürün bilmesi gereken çok şey var, turizm 60 faklı sektörden besleniyor. POYD Genel Sekreteri olarak belirtmeliyim ki genel müdürler, patronların iki dudağı arasında yaşıyorlar. Bunlardan dolayı gerçek kişiliklerini işe yansıtamıyorlar. 2-3 yıllık planlar yapamıyorlar. Otellerde yetkili kıldığımız insanın bir güvencesi yok. Sizce bu problem değil mi? Bu problemse eğer kimden kaynaklanıyor?
Bu konuda bir problem yok. Yetkili kıldığımız insanın güvencesi var. Ama o bize güven vermiyor.

Bu patrona endeksli bir güvence ama…

Evet, patrona endeksli bir güvence. Durumu size açıklayalım; Genel müdüre otelin satışından yönetimine kadar her şeyi teslim ediyoruz. Eğer patron otelin başında durmuyor ise, genel müdür doldur boşlat mantığı ile oteli işletiyor. Yılsonunda da otel zarar ediyor, böylece genel müdürde işten çıkarılıyor. Maalesef genel müdürler oteli kendininmiş gibi benimsemiyor.


Devamı GM Turizm ve Yönetim Dergisi’nde

GM TURİZM DERGİSİ’NİN YENİ SAYISINI OKUMAK İÇİN RESMİ TIKLAYIN !!!
www.gmdergi.com