FUTBOL TURİZMİNDE YÖNLENDİRME ARTIK BİZDE DEĞİL, KATAR VE BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİNDE


Mardan Palace Oteli'in Genel Müdürü Cumhur Özen, Antalya’nın futbol turizminde kan kaybettiğini, Avrupa’nın tanınmış birçok takımının Katar ve Birleşik Arap Emirliklerine yönlendiğini söyledi.İZLEYİN...

Mardan Palace Oteli'in Genel Müdürü Cumhur Özen, Antalya’nın futbol turizminde kan kaybettiğini, Avrupa’nın birçok tanınmış takımının Katar ve Birleşik Arap Emirliklerine yönlendiğini söyledi. Cumhur Özen, “ Antalya’nın futbol turizmine bakacak olursak, Orta Doğu gerçeğini de unutmamız gerekiyor. Futbol turizmi konusunda Katar Ülkesinin reklam ve promosyon anlamımda büyük bir atağı var. Büyük ölçekli takımları kendi ülkelerinde kamp yapmaları için yüksek meblağlar ödeyerek pazarlama bütçelerinden harcamalar yaparak, onların bu kamp süresince herhangi bir ücret almadan tam tersine kulüplerine bir gelir olarak, kamplarını bitime fırsatı sunuyorlar. Tabi bunları duyan ufak takımlar ise buralara para ödeyerek gidiyorlar. Böylece bu pazarlamayı da güzel bir strateji ile gerçekleştirmiş oluyorlar. Bu da Antalya’nın futbol turizmine büyük bir sekte vurmuş durumdadır.Bu anlamda bir hayli yara aldığımızı düşünüyorum. Tam tersine Dubai’ye gidişler, Katar’a gidişler oldu ve Antalya bu anlamda büyük bir yön kaybetti. Maalesef yönlendirme artık bizde değil, Katar ve Birleşik Arap Emirliklerinde. Bunun sonucunda iç pazardaki amatör küme takımları, 2.lig ve 1.lig takımları ile bazı süper lig takımlarının Antalya’yı seçmelerine sebebiyet vermiş durumda. Bu da piyasayı düşürmüş durumda” dedi.

Sadece futbol turizmi değil, diğer spor alanlarında da hareketlenmek gerekiyor

Futbol turizmi dışında Antalya’nın farklı spor alanlarında kamp yapacak alanlar açmasının şart olduğuna da dikkat çeken Özen, “ Bunun için Antalya’nın yeni yeni spor alanlarında kamp hedefini tutturması gerekiyor. Özellikle Tenis, Okçuluk, Atlı Spor, Amerikan Futbolu,Ruggby gibi  spor alanlarında yeni şeyler yapılası gerekiyor. Antalya’nın bu iklimini güzel bir şekilde kullanmak gerekiyor. Bu konuda gelişen pazarlar takip edilmeli. Spor turizmi deyince belki Futbol turizmini elden kaybetmedik ama, başka pazarlarda azalan talepleri nasıl fiyat düşürmek yerine başka ülke turistlerini çekmek için çaba harcanıyorsa aynı şekilde başka spor dallarına da zaman ve emek harcanmaları diye düşünüyorum” diye konuştu.Mardan Palace, Antalya Futbol turizmine turnuva ile katkı sağlayacak.

Mardan Palace Oteli'in Genel Müdürü Cumhur Özen, devre arasında eskiden düzenlenen ve Avrupa’nın ve Türkiye’nin tanınmış takımlarının katılacağı “Futbol Cup” un da bu yıl tekrar düzenleyeceğini müjdeledi. Özen, “5 yıldır Antalya’nın kaybolmuş olan Kupasını tekrardan Mardan Palace ve Saranlar ile birlikte yapılan bir anlaşma ile Antalya’ya getirdik. Bu çok önemlidir. Avrupa’dan gelecek olan üç kulüp ve birde yerli kulübünün katılması ile ortaklaşa düzenlenecek bu turnuvayı gerçekleştireceğiz. Bununla ilgili yakında bir basın toplantısı yapıp detayları bildireceğiz. Bu da Antalya Futbol turizmine bir katkıdır. Bu kupayı Antalya’ya getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu turnuva ile Basını gözünün buraya çevrilmesini sağlayacağız. Yine bu yolla çok sayıda taraftarında Antalya’ya gelmesini sağlayacağız. Bu sene belki çok fazla katılım olmayabilir ama bundan sonraki kupalarda daha fazla izleyicinin geleceğini tahmin ediyoruz” dedi.