FARUK PEKİN'DEN KÜLTÜR TURİZMİ KİTABI

Kültür turizmi denilince bir ülkedeki kültür politikaları, kültür endüstrisi, yaratıcı endüstriler ve kültür yönetimi gibi konuların girmek zorunda olduğunu vurgulayan Pekin sözlerini şöyle sürdürüyor: “Yalnızca ülke açısından değil, kent turizmleri açısından da bu konular çok önemli. Türkiye açısından oldukça yeni olan bu yaklaşımları ayrı bölümde ele alacağız...”

Kitaptaki temel görüşlerini yaklaşık 26 yıldır Fest Travel çerçevesinde dile getirdiğini anımsatan Pekin, “TÜRSAB Kültür Turizmi Komitesi çalışmaları ve bazı konuşmalarımda ifade ettim” diyor.

 
 
 
 
Faruk Pekin Kimdir?

1947’de İzmir’in Menemen kazasında doğdu. İzmir Atatürk Lisesi’nden sonra, 1969’da Robert Kolej Yüksek Okulu’nu bitirdi. 1968-69’da günümüzde Boğaziçi Üniversitesi olarak bilinen Robert Kolej Yüksek Okul Öğrenci Başkanlığı yaptı. Uzun yıllar gazeteci ve sendikacı olarak çalıştı.

Pekin, 26 yıldır kültür turizminin öncülüğünü stanbul ve çevresi ile Anadolu’da yüzlerce özgün güzergah yaratan Fest Travel’i yönetiyor. Uluslararası Sosyal Turizm Örgütü’nün (OITS) yönetim kurulu üyesi, TÜRSAB Kültür Turizmi Komitesi Başkanlığı ve Kültür Turizmini Geliştirme Vakfı’nın onursal başkanlığını yürütüyor. İstanbul 2010 Danışma Kurulu Üyeliği de yapan Pekin, aynı zamanda Turizm Araştırmaları Derneği (TURAD) ile Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği’nin (TUYED)  de üyesidir.