ERCİYES BİR İLKE DAHA İMZA ATACAK

Dünya yarış literatüründe adından bahsettiren ve ülkemizin sembolü haline gelen Uluslararası Erciyes Ultra SkyTrail Dağ Maratonu bu yıl 7-8 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek.International SkyrunningFederation (ISF)’ye Türkiye’den kayıt olan ilk maraton olarak ilk kez koşulacak.

ERCİYES BİR İLKE DAHA İMZA ATACAK

Dünya standartlarında bir kayak merkezi haline gelen Erciyes, yaz mevsiminde de bisiklet, maraton, voleybol, futbol, yüksek irtifa antrenman kampı, gibi dağ ve tabiat sporları için geniş imkânlar sunuyor.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Erciyes A.Ş. ev sahipliğindeMiddle Earth Travelorganizasyonu ile bu yıl 7.’si gerçekleştirilecek olan Uluslararası Erciyes Ultra SkyTrail Dağ Maratonu, dünyanın farklı ülkelerinden ve ülkemizden atletleri ağırlayacak. Tüm Dünyadan koşu camiasının gözlerini Erciyes’e çevirendağ koşusu 7-8 Temmuz 2023 tarihlerinde koşulacak.Atletler Erciyes Dağı'nın görkemli atmosferinde eşsiz bir koşu deneyimi yaşayacak.

Merkezi İsviçre’de bulunan ve uluslararası dağ koşularınınyönetici kurumları olan Uluslararası Patika Koşuları Birliği (ITRA), Uluslararası Gökyüzü Koşuları Federasyonu (ISF) takviminde de yer alan ve UTMB (Ultra-Traildu Mont-Blanc) gibi global otoriteler tarafından tanınan Erciyes Dağ Maratonu ülkemizin en önemli koşu müsabakalarından birisi olarak ön plana çıkıyor. Dünyanın farklı ülkelerinden ve Türkiye’den de önemli atletlerin katılacağı yarışlar 2 gün boyunca 64K, 45K, 25K, 12K ve VerticalKilometerVK olmak üzere 5 farklı etapta düzenlenecek. 

Erciyes, VK dağ koşusu ile bir ilke daha imza atacak.

Erciyes Ultra SkyTrail Dağ Maratonu,  International SkyrunningFederation (ISF)’ye Türkiye’den kayıt olan ilk maraton olarak  ilk kez koşulacak.

Çok özel bir kategori olan VerticalKilometer (VK) yarışıAvrupa'nın en yüksektebiten dikey koşusu olma özelliğini taşıyor.1000 metre yükselme koşusu olan bu parkurda atletler Hisarcık Kapı’da2.400metre’den başlayıp koşarak Ottoman tesisi üst istasyonda 3.400 metre irtifadafinişe ulaşacak.

64K Erciyes Ultra SkyTrailparkurunda atletler 64 kilometrelik zorlu arazide Erciyes Dağı’nındört bir yanını 360 derece koşarak dolanacak. 45K etabındatarihe yolculuğa çıkacak olan koşucular Bizans’ın mistik kentlerinden olan ve Erciyes’in eteğinde bulunan Gereme antik kentinden start alarak tarih ve doğa içinde koşacak. 25K Trail Runise 25 kilometrelik parkurdan oluşuyor ve Hacılar Sarı Göl’e uzanıyor.12K’da ise yarışmacılar Hacılar Kapı ve Tekir Kapı arasında koşarak 12 kilometreboyunca ter dökecek.

Bu yarışlarda atletler uluslararası kategori puanlarını hanesine yazdırmak için Erciyes’te kıyasıya mücadele edecek.Erciyes’teki muhteşem maratona Kayseri’den ve tüm Türkiye’den amatör, profesyonel ve kendini test etmek isteyen sporcular katılacak.