EMITT,ŞİMDİDEN YÜZDE 85 DOLDU

Ekin ve ITE Group tarafından bu yıl 15.’si düzenlenen EMITT, iç ve dış turizm alanında yarattığı fırsatlar nedeniyle turizm profesyonelleri tarafından büyük ilgi görüyor. Fuar için Türkiye’nin belli başlı tüm seyahat acenteleri, tur operatörleri, otelleri, 150’nin üzerinde belde ve il hazırlıklarını sürdürüyor. Bu yıl Türkiye’nin farklı bölgelerinin kalkınma ajansları da fuarda stant açmaya hazırlanıyor.

60’ın üzerinde ülkeden 4000 civarında katılımcının hazır bulunacağı fuara 50.000’i turizm profesyoneli olmak üzere 100.000’in üzerinde ziyaretçi bekleniyor. Geçen yıldan daha yoğun bir katılımın olacağı tahmin edilen fuarın şu anki satış rakamlarıyla geçen yılın kasım ayının satış rakamları karşılaştırıldığında metrekare bazında yüzde 27’lik bir artış olduğu gözleniyor.

Türkiye’nin turizmdeki durumuna ayna tutan EMITT, uluslararası turizm dünyasında da büyük ilgi görüyor. EMITT’e bu yıl ilk kez katılan ABD, Abu Dabi, Acaristan, Adigeye, Dominik Cumhuriyeti, Hırvatistan- Zagreb, Karabağ, Kore, Kuveyt, Pataya – Tayland, Rusya, Senegal, Singapur, Slovenya, Ürdün gibi yeni ülke ve bölgelerinin yanı sıra Almanya, Arjantin, Azerbaycan, Bahreyn, Brezilya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Çin, Dubai - Birleşik Arap Emirlikleri, Ekvator, Ermenistan, Fas, Filistin, Fransa, Güney Afrika, Hırvatistan- Dubrovnik, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kenya, KKTC, Kosova, Küba, Lübnan, Makedonya, Mısır, Özbekistan, Sudan, Suriye, Şili, Tanzanya, Tataristan- Rusya Federasyonu, Tayland, Tunus, Yemen ve Yunanistan da bir kez daha EMITT’te yerlerini alacak.

EMITT her geçen yıl büyüyor

Ekonomik krize rağmen 2010 yılında bir önceki yıla göre yüzde 10 büyüme sergileyen bölgedeki tek fuar olan EMITT, yoğun ilgi nedeniyle TÜYAP´ın var olan salonlarına ek olarak yapılan yeni salonlardan 10 numaralı salonu da kullanacak. Böylece 2011 yılında EMITT 10 salonda birden gerçekleşmiş olacak. EMITT’in son beş yıldır istikrarlı bir büyüme grafiği çizmesi TÜYAP yönetimine cesaret vermiş ve 3 büyük yeni salonun inşaatına başlanmıştı.

Türkiye Otelciler Federasyonu ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği ortaklığında, Türk Hava Yolları sponsorluğunda gerçekleşecek olan fuara T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı da destek veriyor. İlk iki günü turizm profesyonellerine, son iki günü halka da açık olan EMITT Fuarı hakkında daha ayrıntılı bilgi için www.emittistanbul.com adresini ziyaret edebilirsiniz.