EGEMEN BAĞIŞ, " DEMOKRASİ ANLAYIŞIMIZ, SİZ TURİZMCİLER GİBİ HERŞEY DAHİL ÜZERİNDE KURULU"


Resort Kongresine katılan Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış demokrasi anlayışlarını Herşey dahil sitemine benzeterek, , "Bizim demokrasi anlayışımız da siz turizmciler gibi 'Herşey dahil' üzerine kurulu. Turizmde olduğu gibi demokraside de milletimize bütün fırsatları aynı paket içinde sunmaya çalışıyoruz." dedi. İZLEYİN!...“Antalya Menderes Türel’in kıymetini şimdi daha iyi anlıyor “


Antalya'da kendisini misafir gibi hisstemedğini belirten Bağış, Antalya'nın Menderes Türel'in kıymetini şimdi daha iyi anladığını söyledi. Egemen Bağış , "Burada kendimi misafir olarak kabul etmiyorum. Burada hem Mevlüt Çavuşoğlu’nun hem de Menderes Türel’in çok eski bir siyaset arkadaşıyım. Mevlüt Çavuşoğlu ile bizim arkadaşlığımız Amerika’da okuduğumuz üniversite yıllarımıza dayanır. Mevlüt kardeşim Amerika’da Türk Gençlik Derneğinin başkanlığını yaptığı zaman kurduğumuz futbol takımının takım kaptanı ve çok iyi bir oyuncusu ve santraforuydu. Şu anda da Türkiye’nin Avrupa’daki en iyi oyuncusu. 850 milyonluk Avrupa’ya liderlik ediyor. Kendisi ile gurur duyuyoruz. Menderes kardeşimin kıymetini Antalya şimdi daha iyi anladı zaten. Gerçekten bazen hani derler ya, bir musibet  bin nasihatten evladır diye . Antalya içine düştüğü hatayı en kısa sürede telefi edecektir. Buna yürekten inanıyorum” dedi.

 “AB sürecimiz konusunda da umutluyum”

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne ilk başvurduğu 1959 yılında Türkiye'ye gelen turist sayısının 198 bin 841 olduğunu ifade eden Bağış, bu rakamın 2011 yılında 30 milyona yaklaştığını kaydetti. 1959 yılında 9 milyon olan yıllık turizm gelirini şu anda 30 milyar dolara ulaştığını ifade etti. Baış konuşmasında, "Bazen halen Avrupa'da muhatap olduğumuz o hastalıklı zihinler, hala o Türkiye ile muhatap olduklarını zannediyorlar. O dönem kişi başına düşen geliri 400 dolar olan bir Türkiye vardı. Şu anda 10 bin doların üzerine çıktık. Geçen yıl ülkemizin ekonomisi yüzde 8,9 büyürken Avrupa ortalama yüzde 1,5 büyüdü. Bu yılın ilk 6 ayında ise ekonomimiz yüzde 10,2 büyüdü. Bu büyümenin arkasındaki en önemli faktörlerden bir tanesi de küresel sermayenin ülkemize gelmesidir. Türkiye'deki küresel sermayenin yüzde 85'i AB üyesi ülkelerden gelmektedir. Bu yılın ilk 6 ayında ülkemize gelen yabancı sermayenin yüzde 92'si AB üyesi ülkelerden gelmiştir. Bu durumda aslında Avrupa'daki iş dünyası ekonomik karar mekanizmalarının, siyasilerinin çok önünde gittiğini ve onları da peşlerinden sürükleyip getireceğinin göstergesidir. Bu yüzden AB sürecimiz konusunda da umutluyum. Biz o noktayı kesinlikle yakalayacağız."“2023 yılında hedef, turizmden en fazla gelir kazanan, en çok turist gelen ülke olmak”
Türkiye'nin 2023 yılındaki hedefinin turizmden en fazla gelir kazanan, en çok turist çeken dünya çapındaki 5 ülkeden birisi haline gelmek olduğunu belirten Egemen  Bağış, turizmcilerle el ele verip bu hedefi gerçekleştireceklerini kaydetti. Türkiye'nin bir turizm destinasyonu olarak yükselmesinin, tarihinin, dokusunun, zenginliklerinin bütün dünya tarafından bilinmesinin aynı zamanda Türkiye'nin dünyadaki imajıyla alakalı olduğunu vurgulayan Bakan Bağış, Türkiye'de 1 hafta tatil yapan yabancı turistlerin Türkiye'nin AB sürecine bakışının değiştiğine dikkati çekti. Turizmcilerin de bu nedenle Türkiye'nin AB müzakere heyetinin en doğal üyesi olduğunu belirten Bağış, AB yolundaki en önemli engel olan ön yargıların kırılma noktasındaki en önemli müttefikleriyle bir arada bulunmak için kongreye katıldığının altını çizdi.Bakan Egemen Bağış’a konuşması sonrası AKTOB Başkanı Resort Dergisi İmtiyaz Sahibi Sururi Çorabatır tarafından bir plaket verildi. Bakan Bağış, ayrıca TUI Grubu'nun YK Başkanı Dr. Michael Frenzel’e de bir plaket sundu.