CORAL TRAVEL,2012 YILINI DEĞERLENDİRDİ

CORAL TRAVEL,2012 YILINI DEĞERLENDİRDİ
Coral Travel, OTI Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bektaş ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Coşkun Yurt’un katılımı ile Antalya’da basın mensupları ile bir araya gelerek, 2012 yılını değerlendirdi. OTI grup şirketlerinin yönetimi altında beş Airbus 321, bir Airbus 320 ve bir Airbus 319 olmak üzere 7 uçak bulunmaktadır. Şu ana dek Rusya bölgelerinden 2.000'den fazla uçuş yapılmıştır. Coral Travel ve Sunmar Tour şirketleri gönderdikleri turist sayısı açısından piyasanın üstünde bir yıllık gelişim sergilemektedirler.

2011- 2012 Artış ve Turist sayıları (tarifeli ve çarter uçuş biletleri dahil)1.053.000’den 1.550.000’e artmıştır. Yüzdesel olarak %47 artışa tekabül etmektedir.Paket turlarda 2011 rakamı 939.000 iken, 2012’de bu rakam 1.290.000’a çıkmıştır.
Artış oranı %36’dır. 2011- 2012 artışıyla ilgili olarak kilit Coral Travel ve Sunmar Tour destinasyonlarına gönderilen turist sayısındaki artış ; Türkiye 640.000 %23 Mısır 360.000 %90 Tayland 85.000 %35 İspanya 54.000 %100 BAE 45.000 %62 Yunanistan 28.000 • Coral Travel ve Sunmar Tour şirketlerinin Mısır göstergelerine bakacak olursak, 2012-2013’te toplam turist sayısı 430.000 rakamına ulaşmıştır. Bu da %82 artış demektir. • 2012/13 kış sezonunda, 2011-2012 sezonuna kıyasla %66 büyüme bekleniyor. • OTI Holding’in 2012 sonuna kadarki planı, 1.9 milyon turiste (tarifeli ve çarter uçuşlar dahil) ulaşmaktır.
 
OTI Holding tüm şirketlerinde, modern BT teknolojilerinin gelişimine büyük önem vermekteyiz. Kendi yazılımımız Eagle Eye OTI Holding’in faaliyet gösterdiği 15 ülkeden 8’inde uygulanmaktadır. Bu yazılım dinamik fiyatlandırma fonksiyonu kullanmakta, sistem otellerin fiyatları kendilerinin güncellemesine izin vermektedir ve paket fiyatları da otomatik olarak yeniden hesaplanmaktadır. Bu da ortakların değişiklikleri çevrimiçi izleyebilmesini ve turlarını başarıyla satabilmelerini sağlamaktadır. Turistlerin istedikleri herhangi bir tur kombinasyonunu seçebilecekleri sistem de yakında uygulamaya konulacaktır. İleri teknoloji gelişimi devam edecektir. Turistlere yönelik hizmetlerin sürekli iyileştirilmesine büyük özen gösteren şirket son 12 yılda düzenli müşteri anketleri gerçekleştirmiştir; daha sonra tüm formlar taranıp otomatik olarak işlenmektedir. Bu anketin sonuçları gerçekçi ve objektif bir tablo ortaya koymaktadır. Bu yıl, program bazında, “ilk elden” otel değerlendirmesi sistemi uygulama konmuştur.
 
Turistler hizmetin iyi ve kötü taraflarını belirterek gerçek bir değerlendirme yapmışlardır. Anketler 26 ülkedeki beş bin otelde gerçekleştirilmiştir. Anket sonuçları otellere bildirilmiştir. Her yıl, bu anket sonuçlarına dünyadaki en iyi 100 oteli ödüllendireceğiz; ilk ödül Mart 2013’te düzenlenecek olan “ITM” fuarında verilecektir. Ürün kalitesini arttırmak için havayolu şirketleriyle ilişkiler kurup, en iyi ve en güvenilir havayollarını seçmekteyiz. Başlıca ortaklarımız "Transaero", "Aeroflot", "Ural Airlines" ve diğerleridir. Turistler için filo hizmetlerini sürekli olarak iyileştirmekte ve güncellemekteyiz. Sadece en iyi ve konforlu otobüsleri satın alıyoruz. Türkiye’deki araç filomuz havaalanı transferleri ve geziler için 35 yeni otobüsle yenilendi. Otobüsler, yolcuların televizyon seyredilmeleri, radyo dinleyebilmeleri, internette gezinebilmeleri, oyun oynayabilmeleri ve film izleyebilmeleri için her bir koltuğun önüne monte edilmiş monitörlerle donatıldı. Ortaklarımızın müşterilere en doğru ve eksiksiz bilgileri verebilmeleri için yetkili acentelerimizi geniş kapsamlı bir eğitime tabi tuttuk.
 
Eğitime dahil olan acentelerin sayısını arttırmayı planlıyoruz. Şu anda, OTI şirketler grubu 20. yaşını kutlamaktadır. 15 Ekim 2012'de OTI Holding tam 20 yaşına bastı. Antalya’da 20 Ekimde, şirkette 5, 10, 15 ve 20 yıldan fazladır çalışan personelin ödüllendirileceği geleneksel OTI ZİRVESİ etkinliğimizi de düzenliyoruz. Ayrıca, Ekim 2012’de 10. jubileeStarway etkiliğimizi gerçekleştiriyor olmamız da çok önemli! Bu, Rusya ve Ukrayna turizm sektörlerindeki en ciddi ve etkili ödüldür. 2012 yılında, Coral Travel Polonya’da kendi markası altında çalışmaya başlıyor. Başka bir tur operatörü olan Wezyr Holidays şirketinin %100’üne sahip olan OTI Holding ikinci tur operatörü markasını Polonya pazarında yaratıyor.
 
OTI’nin yakın gelecekteki bazı hedefleri:

- Uçak filosunu arttırmak - 2013’te, turist hacminin İspanya, Mısır, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri'nde %25’ten %50’ye çıkarılması planlanıyor. Yunanistan’da (bu destinasyonla çalışmamızın ikinci yılı) %100’den fazla artış bekleniyor. Türkiye’de de küçük bir artış planlıyoruz, ama burada istikrara odaklanarak ani hareketler yapmayacağız.
- OTI Holding yolcu trafik hizmetleri şirketleri Türkiye, Mısır, Tayland ve İspanya’da çalışmaktadır; yakında bu şirketler Çin ve BAE’de de faaliyet gösterecek. İki yıl içinde yolcu trafik hizmetleri şirketlerimiz 10 ülkede çalışıyor olacak. - 2013’te hacim artışlarımızın Ukrayna’da 2012’dekinden %20 fazla, Polonya’da %10 daha az olması bekleniyor.
- Şu anda 30 Rus şehrinden uçuş yapmaktayız, 2013’te bu sayı 35’e çıkacak.
 
Coral Travel en iyileri ödüllendirdi
 
OTI Holding’in en büyük iştiraki, yenilenen kurum kimliği ile faaliyetlerine devam eden Coral Travel, Antalya’da gerçekleştirdiği ‘Starway’’ ile acentelerini ödüllendirdi. Organizasyona Rusya’dan katılan acenteler, yıl boyunca yaptıkları satış performanslarına göre değerlendirildi. Birinciliği Moskova’dan Kruız Travel aldı. Kruız Travel aynı zamanda gecenin sürprizi olan Mercedes marka otomobilin de sahibi oldu. Yer hizmetleri, tur operatörlüğü, seyahat acenteliği, otelcilik, havacılık ve güvenlik ana alanlarında faaliyet gösteren 15 iştiraki ve 3 bine yakın profesyonel çalışanıyla 26 ülkede, 5 kıtada turizme hizmet veren OTI Holding’in en büyük iştiraki tur operatörü Coral Travel, ‘Starway’ ile acentelerini ödüllendirdi. Gloria Golf Resort Otel Belek’te düzenlenen ‘Starway’ organizasyonu ile acenteler “En İyiler” ve “Starway Perfect” ödüllerini aldılar. OTI Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Coral Travel Genel Direktörü Coşkun Yurt’un acentelere ödüllerini verdiği gecede Rusya’dan katılan acenteler performanslarına göre değerlendirildi. Buna göre birinciliği Moskova’dan Kruız Travel aldı. Kruız Travel aynı zamanda gecenin sürprizi olan Mercedes marka otomobilin de sahibi oldu. Moskova’dan Galaktik Servis ve Ekaterinburg’dan Ost West ise kendi kategorilerinde birincilik kazandı.