ÇAKMAK: TÜRSAB OLİMPİYATLAR İÇİN NE YAPTI?

ÇAKMAK: TÜRSAB OLİMPİYATLAR İÇİN NE YAPTI?
KAYSERİ -  Türsab Başkan Adayı, Hello Turizm Genel Müdürü Emin Çakmak Türk turizmine 5 milyon turist 10 milyar dolar gelir sağlayacak 2020 Olimpiyatlarının İstanbul’a kazandırılması için Türsab yönetiminin ne yaptığını sordu?
"Türsab Hepimizin" başlığı altında Anadolu'da 81 ildeki seyahat acenteleri ile toplantılar yaparak seçim çalışmalarını yürüten Türsab Başkan adayı Emin Çakmak Türsab başkanının sadece “Türkçe” açıklama yaptığını ve yurtdışında hiçbir lobi faaliyetinde bulunmadığını belirterek 2020 Olimpiyatları için neler yapıldığını sordu?

YAPILANLARI ÖĞERENMEK EN DOĞAL HAKKIMIZ

Türsab’ın Arjantin’de yapılacak oylamaya giden heyetin neresinde yer aldığını soran Emin Çakmak “Böylesine hayati bir konuda, bu güne dek TÜRSAB tarafından neler yapıldığı öğrenmek en doğal hakkımızdır. Aksi halde; 2020 Olimpiyatlarını kazanırsak övünebilmemiz, kaybedersek de sorumluları bilmemiz zorlaşacaktır” dedi.

Emin Çakmak’ın açıklaması şöyle:

Değerli Meslektaşlarım,
Arjantin’de 2020 Olimpiyatlarının, Madrid, Tokyo veya İstanbul’da yapılmasına karar verilecek. Bu etkinlik mevcuda ek 5 milyon turist, 10 milyar dolar turizm geliri getirecek büyük bir organizasyondur.
Türkiye turizme büyük avantajlar sağlayacak olan bu dev organizasyonun, ülkemizde ve İstanbul’da gerçekleşmesi, bizler için hayati önem arz ediyor.
Mesleğimiz için bu denli önemli bir kararın lehimize dönüşebilmesi için bu güne dek TÜRSAB’ın ne yaptığını, hangi uluslararası kampanyaya katıldığı, uluslararası seyahat acenteleri ve birlikleriyle nasıl bir lobicilik faaliyeti yürüttüğünü hepimiz merak ediyoruz.
TÜRSAB başkanının, Gençlik ve Spor, Kültür ve Turizm bakanlarına ve İstanbul Büyükşehir Belediye başkanına ne kadar desteği oldu?

TÜRKÇE BEYANATIN FAYDASI YOK

İstanbul’un nihai hazırlık durumunu özetleyen “son dakikada” zevahiri kurtarmak için yapılan, üstelik “Türkçe” ve sadece Türkiye’de yayınlanan beyanatını, karar verecek olan ülke temsilcilerinden kaçı okudu ya da okuyacak belli değildir.
Arjantin’deki oylamaya giden ve Türkiye’nin turizmi için hayati önem taşıyan organizasyona katılan Türk heyetinde, “Türkçe konuşan” TÜRSAB başkanı var mı? O da belli değildir.
Kuşkusuz bu işten üyeleri direk menfaat elde edecek bir meslek örgütü olarak TÜRSAB’ın, 2020 Olimpiyatlarının İstanbul’da yapılması kararı için, uluslararası arenada çok önceden ciddi girişimleri olması gerekirdi.

SAHİLLERDEKİ ÇARPIK YAPILANMA TÜRSAB'IN DEĞİL DEVLETİN İŞİDİR

2020 Olimpiyatları, sahillerimizin kıyıları ve kenar kenar çizgilerindeki yasa dışı yapılanmaların “üstüne vazife olmayan” şekilde tespiti işi ile karşılaştırılamayacak kadar TÜRSAB’ın asli görevidir.
Böylesine hayati bir konuda, bu güne dek TÜRSAB tarafından neler yapıldığı öğrenmek en doğal hakkımızdır. Aksi halde; 2020 Olimpiyatlarını kazanırsak övünebilmemiz, kaybedersek de sorumluları bilmemiz zorlaşacaktır..
Sonucun ülkemiz, İstanbul ve hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum.
2020 Olimpiyatlarının Türkiye turizmi ve Türkiye ekonomisine neler kazandıracağı aşağıdaki linkte çok açık bir şekilde anlatılıyor.
http://ekonomi.haber7.com/turkiye-ekonomisi/haber/1070164-olimpiyatlar-turkiyeye-ne-kadar-kazandiracak

Emin Çakmak
TÜRSAB Başkan Adayı