BİLECİK'TEKİ PELİTGÖZÜ GÖLETİ TURİZME KAZANDIRILDI

Bilecik ilinin tarihi geçmişi, doğası ve kültürel zenginliklerinin turizme kazandırılması amacıyla başlatılan çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Başta Bilecik’in merkezi olmak üzere bütün ilçe ve köylerdeki turistik alanlar belirlenerek gerekli düzenlemeler yapılıyor. Bu kapsamda yürütülen kapsamlı çalışmalar neticesinde Bilecik’teki Pelitözü Göleti’nin çevresinde gerekli düzenlemeler yapılarak turizme hazır hale getirildi.

“Pelitözü Göleti Turistlerin dinlenme alanı olacak”

Çevre düzenlemesiyle birlikte, geniş yürüme parkurları, bisiklet yolu, dinlenme tesisleri, Kıl Çadırı, kafe ve restoranların yapıldığı Pelitözü Göleti’nde, bir de Açıkhava Tiyatrosu ve Oyun Adası açıldı. Bileciklilerin uğrak yeri haline gelen ve mesire alanı olarak da kullanılan göl ve çevresi yapılan yeni düzenlemelerle birlikte artık turizme de hazır hale getirildi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, “Bilecik, Osmanlı’nın kurulduğu yer olması dolayısıyla çok önemli bir tarihi misyona sahiptir . Tarihi mirasının yanı sıra, doğal güzellikleri ve kültürel zenginlikleriyle göz dolduran Bilecik’in turizm alanında hak ettiği yere gelebilmesi için çok yoğun çaba sarf ediyoruz. Bu kapsamda Pelitözü Göleti’nin çevresini yeniden düzenleyip hem halkımızın güzel zaman geçirebileceği, hem de şehrimize gelen turistlerin gidip faydalanabileceği bir yer haline getirdik. Bilecik’in ilçelerindeki tarihi ve doğal güzellikleri gezen, şehir merkezindeki tarihi yerleri, türbeleri ve müzeleri ziyaret eden turistler, Pelitözü Göleti’ne giderek burada hem dinlenip hem de güzel zaman geçirebilirler.” şeklinde konuştu. Göletin turizme kazandırılması amacıyla Bilecik Belediyesi ve İl Özel İdaresi ortak bir çalışma başlattı. Bu çalışma neticesinde, Pelitözü Göleti’ne rüzgar değirmeni, yüzen platform ve bisiklet yolu yapıldı.

Bilecik’in turizme kazandırılması amacıyla şehir merkezi ve ilçelerde başlatılan gerekli düzenleme ve restorasyon çalışmaları devam ediyor.