BANKALAR OTELLERE DESTEK ÇIKACAK

BANKALAR OTELLERE DESTEK ÇIKACAK
Aska Lara Resort Otel'de gerçekleştirilen toplantıya Türkiye Otelciler Federasyonu, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Antalya Ticaret Borsası, Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanları ve Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

Toplantıda, ülke menfaatleri gözetilerek mevcut durumun en iyi şekilde yönetilmesi amacıyla, ilgili sektör temsilcilerinin kısa ve uzun döneme ilişkin değerlendirmeleri aktarıldı.  Görüş ve önerilerin yanısıra bankacılık sektöründen beklentilerin de konuşulduğu toplantıda, hükümete ve ilgili kurumlara sunulabilece ortak konular belirlendi. Bankalar ve müşterilerinin ticari gelenekler, düzenlemeler , uzun dönem ilişkiler, iyi niyet kuralları çerçevesinde yapıcı ve çözüm odaklı bir yaklaşım içinde beraberce hareket etmesi konusunda hem fikir kalındı.

TBB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, ülkemizin varlıklarının ve kazanımlarının en iyi şekilde korunması amacıyla, Türkiye Bankalar Birliği'nin, turizm, turizm yatırımı, tarım, ticaret ve ihracat sektör temsilcileriyle işbirliği yapmasının yararlı olacağına karar verdiğini belirtti. Aydın, Antalya'da yapılan toplantıyla ilgili olarak şunları söyledi: "Küresel büyüme yeniden hızlanıp ticaret hacmi artıncaya ve bölgemizde istikrar yeniden sağlanıncaya kadar, ihtiyatlı olmamızı gerektiren bir ortam ve dikkatli yönetmemiz gereken yeni bir bilanço var. Hükümetimizin ve ilgili kurumların ülkemizde büyümenin sürdürülmesi ve ekonomik kayıpların en aza indirilmesi amacıyla yoğun bir çalışma yaptığını görüyoruz. İlgili tüm sektörlerimiz bu çabayı olumlu yönde destekleyecek her türlü katkıyı yapmaya hazırdır."

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık ise 1982 yılında başlayan Türk turizminin parlak başarısından bahsederej, yatak, tesis ve turist sayısı, turizm geliri gibi rakamlardaki mucizevi artışa değindi. Ardından "Dünyada turist sayısında 6., turizm gelirinde ise 10. sıradayız. Bunun daha da yukarılara taşınmasını diliyoruz. 54 farklı sektörle hayat bulan turizm endüstrisinin başarısında Türk otelciliği büyük önem taşıyor. Bugün Avrupa'nın en yeni, kapasitesi en yüksek otelleri ülkemizde yer alıyor. Bu tesisler Türk bankacılığı sayesinde inşa edilebiliyor, bu anlamda Türk bankalarına her zaman gereksinim duyuyoruz. Yapılan bu toplantının, Türk bankacılığıyla ilişkilerimizi daha ileri boyuta taşıyaacağına inanıyoruz" şeklinde konuştu.