BAKAN GÜNAY,'' SORUNLAR SADECE ANKARA'DAN ÇÖZÜLMEZ!''

Doğrudan doğruya halkımın göreve getirdiği arkadaşlar turizmin öneminin ayrımında değiller.Turizm sektörü çok önemli. Sadece turizm sektöründe çalışanların işi değil, 40 meslek örgütünü de yakından ilgilendiriyor. Turizm sektörü sanayi ve teknikten çok farklı. O sektörde çalışanların hayatı değişmiyor, hayat kalitesi yükselmiyor, ama bir turizm işletmesi hem topluma, hem ekonomiye katkı veriyor. Toplam yaşam kalitesini yükseltiyor. İzmir´i yöneten arkadaşlarımız turizm sektörünün öneminin farkına varmazlarsa, Ankara´dan biz hiçbir şeyi sonuca erdiremeyiz."

 
MÜZEKART UYGULAMASI
 
 
Vatandaşların 20 lira ücret karşılığında müzekart alarak, Türkiye´nin neresinde olursa olsun bakanlığa bağlı müzelere ücretsiz girebildiğini anlatan Bakan Günay, bakanlık olarak müze ve ören yerlerindeki hediyelik eşya satış mağazalarına yönelik olarak da çalışma yaptıklarını söyledi. Satış mağazalarını yenilediklerini, 60 yerde de yeni mağaza  açtıklarını ve ciddi kaynak elde ettiklerini vurgulayan Bakan Günay, mağazalarda dünya gelişmelerine uygun sertifikalı ve Türkiye´ye özgü ürünlerin satışa sunulduğunu ifade etti.

Bakan Günay, şu bilgiyi verdi: “Yılda 3 milyon lira kar getirisiyle sözleşmeyi yaptık. Sadece müzelerde değil, havaalanları da dahil olmak üzere 70-80 yerde satış mağazamız oldu. Selçuk´ta açamadık. Bazı belediye başkanı arkadaşlarımız oradaki satıcıların oyunu hesaba katıp bu nitelikli satış mağazalarının açılışını engelliyor. Biz oradaki mağazalara da yüksek rekabet getirmeyi amaçlıyoruz. Bazı yerlerde belediye başkanları çok yardımcı oluyor, bazı yerlerde küçük oy tenezzülleriyle hareket ediyorlar. Bunlardan biri de Selçuk´tur." Bakan Günay, Türkiye´deki müzeleri özelleştirmediklerini, hizmetleri özelleştirdiklerini de dile getirdi.

 
ÖREN YERLERİNDE IBADET
 
 
Toplantıya katılan bir sektör temsilcisinin müze olarak kullanılan ören yerlerinde ibadet yapılmasına karşı olduğu yönünde eleştiride bulunduğunu belirten Bakan Günay, müze olarak kullanılan ibadet yerlerine başka fonksiyonlar yüklemediklerini kaydetti. Günay, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Biz inanca saygının gereği olarak yılda bir, iki gün insanların ibadetlerine izin veriyoruz. İnsanların birbirine bu kadar hoşgörü göstermesinde fayda var. İnsanlar, kendi kendine korsan gösteri yapacağına, devletin müsaadesiyle inancının gereğini yerine getirsin.

Yılda bir gün, bir saat bir ayin yapsa bundan ne zarar gelir? Hiçbir zarar gelmez. Örneğin Maçka´da inanılmaz ilgi oluşmaya başladı. Türkiye AB yolunda ilerleyen bir devletse, korkulardan, yasaklardan, tabulardan kurtulmamız lazım. (Kaynak:Yeni Gazetem Ege)

 
İzmir Turizmi için Acil Zirve Ön Hazırlık Toplantıları Raporu