Bakan Günay, ''Olası bir Sınır ötesi opersyon turizmi etkilemez..''

Bakan Günay, ''Olası bir Sınır ötesi opersyon turizmi etkilemez..''

Bakan Günay’ın açıklamaları şöyle:

“Arkadaşlar her gelişimde Antalya’da farklı bölgelerde özel toplantılar yaparak bölgenin sorunlarını masaya yatırmaya çalışıyoruz. Kemer turizmin nerdeyse ilk başladığı yerlerden1980 li yılların faaliyetlerine başladı bugün neredeyse 100.000 yatak kapasitesine sahip turizm ilçemiz. Fakat aynı derecede altyapı sorunlarını aşmayı başaramamış önemli bir merkezdir. Burada ki yerel yöneticiler, merkezi yöneticiler, altyapı hizmet birliği ve bakanlık olarak önceliklerle ilgili görüşmeler yaptık. Kısa bir süre içinde bu sorunları aşmayı hedefliyoruz. Benim için son derece yararlı oldu. Kemer in mevcut yatak kapasitesinin ötesinde  yakın çevresinde batı Antalya ya doğru uzanan çok önemli doğal ve tarihsel zenginlik alanı var. Bundan da daha geniş bir şekilde yararlanması gerekiyor. Phaselis ten başlayan doğal, tarihsel zenginliği var. Beydağlarına uzanan zenginliği var. Bunlardan da yeteri kadar yaralan

ıldığı söylenemez. Gelişme potansiyeli olabilir mi? Olympos dan bir maraton başlatılabilir mi? Yeni su altı dalış merkezleri yapılabilir mi? Kısa zamanda altyapı sorunları çözülebilir mi? Bu sorular çerçevesinde görüş alışverişi yaptık. Bizler için çok yararlı oldu. Millet vekillerimiz, Antalya Valimiz, Yerel Yönetimler ve turizmci arkadaşlarımız katıldılar. Önümüzdeki günler de bu toplantılarımıza Antalya da devam ettireceğiz.Antalya Türkiye de turizmin yıldızı olarak parlıyor. Bu şehrin altyapı sorunlarının çözülmesi bizim için öncelik taşıyor. Gelenlerin memnun ayrılması turizmin sürekliliği açısından temel şarttır. Bizim görevimizde gelenlerin memnun ayrılması için elimizden geleni yapmaktır.

 
Sınır ötesi operasyon turizme nasıl etki yapar?

Türkiye büyük bir ülke çok fazla bir etki yapmayacağını düşünüyorum. Türkiye Halkıyla beraber mücadeleyi sürdürüyor. Terörle mücadele ediyor Dünyanın her yerinde terörle mücadele meşru bir mücadeledir haklı bir mücadeledir. Hiç kimse bundan alınmaz gocunmaz. Ayrıca Türkiye coğrafyası çok büyük bir ülkedir onun için bu tür sorunların lokal kalacağı ve Türkiye nin turizm alanındaki aynı hızda devam ettireceği umudundayım.

 
Alt yapı sorunları hakkında..

İmkanlarımızı turizmde potansiyel vaat eden  yörelerin altyapı sorunlarının çözülmesi için öncelik tanıyacağız. Şahsen öncelik sıralamamda geri dönüşü em çabuk olan ve sürekli olabilecek alanlara yatırım yapmak var. İmkanlarımızın çok büyük olduğu söylenemez yani turizm bakanlığı olarak öncelik sıralamalarımızı gerçekci yapmaya çalışacağız.

Yerli turistin yabancı  turiztten daha pahalıya konaklıyor.
 
Yabancı turistlerin daha kolay ve ucuza tatil yaptığı ama yerl turistlerin ise daha pahalıya tatil şansı bulduğunu biliyoruz. Acaba kışın iç pazara dönük bir kampanya  yapılabilir mi ? konusunu masaya koyduk umarım önümüzdeki günlerde bu çalışmayı da gerçekleştiririz.

Baydağlarının turizme açılması..

Beydağlarının tahribatı kesinlikle söz konusu değil. Aksine burada benim dinlediğim çevreye duyarlı bir turizm sürdürme konusunda çok dikkatli açıklamalar olduki bende bunları paylaşıyorum. Sadece Beydağlarında safari vb yapılan sporlarda güvenlik önlemlerini arttırılması,güzargahların düzenlenmesi,yeni güzergahların açılması , deniz kıyısının ötesinde dağlarında hem görüntü olarak hem de iklim olarak ortamından yaralanılması konusunda, belki kış turizmine yönelik olarak değerlendirilmesi konusunda öneriler var. Bunlar doğayla başımızı derde sokacak değil tam tersine doğayla kaynaşmamızı sağlayacak olanaklar var.
Tanıtım bütcesi geçen yılın üzerinde olacak.